MENU
Menu

Štýl Už len jednu cigaretu? Odborníci varujú, ide o najhorší prístup

Boj so závislosťou od fajčenia cigariet nie je ničím príjemným. Klobúk dole pred tými, čo zo dňa na deň skončili a boli úplne v pohode, no povedzte - koľko takých ľudí poznáte? Zrejme úplné minimum.

Už len jednu cigaretu? Odborníci varujú, ide o najhorší prístup

Oveľa častejším prípadom je začarovaný kruh odhodlania, skončenia, opätovného fajčenia, výčitiek a takto dokola. Človek je často slabší ako návyková látka, ktorou sa dopuje, a tak si pri väčšine pokusov povie "už iba jednu". A práve to je tá chyba!

Tabatierky a ich história: prečo sa znovu vracajú do módy?

Prieskumy medzi fajčiarmi jednoznačne ukazujú, že ak si odvykajúci človek zapáli jednu jedinú cigaretu, znova do toho spadne. Je to isté na viac ako 90 percent. Znova sa rozkrúti kolotoč poháňaný závislosťou, ktorého výsledkom je postupné skracovanie života. Ako teda skončiť?

FOTO: Šokujúce reklamy proti fajčeniu: od zlozvyku (možno) odradia aj vás

Základom je podpora okolia a najmä najbližších ľudí, ďalej odhodlanie v záujme vlastného zdravia, mať na pamäti dôvody skončenia a nakoniec - no v zásade to najdôležitejšie - dobre si nastaviť hlavu. Je len a len na nefajčiarovi, ako odolá abstinenčným príznakom, ktoré určite prídu. Nikotín je droga, takže sa treba pripraviť.

Odborníci radia, že netreba mať pocit zlyhania, ak sa pri snahe o skončenie dostaví chuť na cigaretu. Je to bežné a treba sa zamestnať, nech si človek tú "jednu jedinú" určite nedá. Mať koníčky, cvičiť, skúsiť zahnať chuť jedlom či pitím... Ak nič nepomáha - čo je pomerne časté - treba ísť proste skôr spať a nový deň bude o kúsok lepší.

VIDEO: Dvojročný chlapec závislý na cigaretách: Fajčí dve krabičky DENNE

Odvykanie si od cigariet trvá rôzne dlho, ale rozhodne nie večne. Preto treba vytrvať a odolať vdýchnutiu nikotínu do tela. Receptory by okamžite zareagovali a všetka snaha by bola vynulovaná. Nie je to len o vyhodení cigariet do koša, ale o zmene myslenia a prístupu ku svojim zvykom. Odvykanie ide postupne a je len a len na samotnom človeku, či ho zvládne.

Milióny úspešných príbehov však dokazujú, že sa to určite podarí - ak človek SÁM CHCE.

DISKUSIA
2.9. 2019 17:00
Diskusia