Z kostola skatepark: Chrám Kaos v Španielsku
To, čo bolo kedysi duchovným útočiskom pre kresťanov zo španielskej Llanery, sa dnes stalo farebným útočiskom pre korčuliarov. Kostol Santa Barbara postavil architekt Manuel del Busto v roku 1912, avšak takmer nikdy na bohoslužby neslúžil. Po takmer storočnom chátraní v roku 2007 priestor zrekonštruovala Cirkevná brigáda, kolektív, ktorý ho prestaval na krytý skatepark. V roku 2015 španielsky umelec Okuda San Miguel dostal povolenie vymaľovať bývalý kostol svojím charakteristickým geometrickým štýlom. Pôvodné klenuté stropy a steny dnes zdobia výrazné farby a kaleidoskopické zobrazenia ľudí, zvierat a prírody. Na miestach, kde kedysi stáli lavice sú dnes U-rampy a rampy, ktoré poskytujú skateboardistom útočisko v jednej z najdaždivejších oblastí Španielska. Pôvodná fasáda kostola Santa Barbara zostala a v interiéri sú mixom neogotických detailov a živého súčasného umenia. Chrám Kaos, ako ho miestni volajú, spája staré a nové, a čo je najdôležitejšie: chodia do neho ľudia.
Zo železničnej stanice múzeum: Musée d'Orsay vo Francúzsku
Parížske Musée d'Orsay, ktoré je známe rozsiahlou zbierkou impresionistických obrazov, má zvláštnu minulosť. Základ múzea pôvodne slúžil ako železničná stanica. Zaujímavý dizajn stanice z 20. storočia je zásluhou spoločného úsilia francúzskych architektov Émile Bénarda, Luciena Magnea a Victora Lalouxa. Budova stojí na ľavom brehu Seiny a postavili ju kvôli preprave návštevníkov na výstavu v Paríži z roku 1900. Po tom, čo stanicu označili za nevhodnú pre čoraz častejšie používanie dlhých vlakov, slúžila viacerým účelom nad rámec pôvodných zámerov architektov. Pred inauguráciou múzea v roku 1986 sa priestory využívali ako poštové centrum počas druhej svetovej vojny a natočili tu aj niekoľko populárnych filmov, ako napríklad Proces (režisér Orson Welles). Dnešná ohromujúca stavba Musée d'Orsay a exponáty Moneta a Renoira z neho urobili jedno z najobľúbenejších múzeí na svete s viac ako miliónom návštevníkov ročne.
Z obilných síl horolezecká stena v USA
Bloomington v Illinois ponúka skvelú aktivitu pre športovcov a poľnohospodárskych fanúšikov zároveň - valcové skalné lezecké steny vo vnútri 20 m vysokých obilných síl. Športoví nadšenci transformovali opustenú súpravu štyroch síl, aby vytvorili priestor, ktorý je jedinečný a zároveň udržateľný. Využitím základov opustených síl získali telocvičňu napájanú solárnymi panelmi. Okrem vnútorných lezeckých stien postavili outdoorovú stenu vysokú 35 metrov a prístupové cesty. Lezenie spríjemňuje panoráma vidieka Illinois, ktorý bol kedysi gigantom na globálnom trhu s obilím. Horolezectvo je len jedným z niekoľkých nezvyčajných účelov, na ktoré slúžia zrekonštruované silá. Zásobník na obilie v meste Alvin premenili na penzión Has Bin, očarujúce ubytovanie s raňajkami. Rockfordské silo zas slúži na intímne stretnutia v netradičnom rustikálnom prostredí.
Z väzenia luxusný hotel: The Liberty Hotel v USA
Turisti, ktorí sa ocitnú v Bostone v štáte Massachusetts, môžu stráviť noc v bývalom väzení na Charles Street. Okresnú väznicu postavili v roku 1851 podľa kontroverzného trestného systému Auburn a kedysi v nej strávili čas napríklad aktivista Malcolm X či anarchisti Sacco a Vanzetti. Preplnené väzenie zavreli po takmer jeden a pol storočí, no jeho bohatá história a očarujúca architektúra našli ďalšie vyžitie v podobe hotela Liberty. Hotel s ironickým menom otvorili v roku 2007 a vedľa pôvodnej centrálnej rotundy ponúka takmer 300 izieb. Hostia môžu stolovať obklopení portrétmi väzňov v reštauráciách Clink a Alibi alebo sa prejsť po bývalom väzenskom dvore. Je zaujímavé, že Boston's Liberty Hotel je len jednou z pôvodných väzníc, z ktorých sa stali hotely. Záujemcovia o „pobyt“ vo väzení môžu prenocovať napríklad v Het Arresthuis pri Amsterdame alebo v tureckom Four Seasons umiestnenom v bývalej väznici Sultanahmet.
Z arény hotel: Quinta Real Zacatecas v Mexiku
Ak vás desivá história bostonského hotela Liberty neoslovila, skúste cestu do Zacatecas v Mexiku, kde môžete stráviť noc v hoteli, ktorý vznikol na mieste býčej arény z 19. storočia. Hotel Quinta Real Zacatecas postavili v roku 1866 v aréne býčích zápasov San Pedro, známej tiež ako Plaza de Toros, ktorá bola hostiteľom tohto „športu“ viac ako storočie. V roku 1989, štrnásť rokov po poslednom býčom zápase, otvoril svoje brány hotel Quinta Real. Dnešní návštevníci môžu oceniť španielsku koloniálnu fasádu hotela z dvora, kde kedysi stála aréna. Ak by vám to všetko bolo málo, desať minút jazdy vás zavedie do Museo Rafael Coronel. Múzeum sídli v bývalom kláštore v San Franciscu, je jednou z renovácií historických náboženských budov a ponúka expozíciu viac ako päťtisíc mexických masiek.
Z nákupného centra vysoká škola v USA
Študenti zo stredného Texasu sa viac ako inokedy hrnú do Austinu, aby študovali medzi múrmi bývalého nákupného centra Highland Mall. Kedysi to bola budova plná značkových obchodov, dnes ponúka stovkám študentom skvelé vzdelanie. V rámci úsilia o renováciu vo výške 46 miliónov dolárov nehnuteľnosť obchodného centra s rozlohou 2 973 metrov štvorcových prestavali tak, aby sa do nej zmestili okrem klasických tried aj laboratóriá, kuchyňa, televízne štúdio a ďalšie moderné zariadenia na praktické vzdelávanie. Najnovší kampus školy sa vyznačuje výrazným predmestským šarmom, udržal si typické prvky nákupného centra a nachádza sa tu i netradičná socha rozdeleného banána symbolizujpca bývalý food court.