Keď si pes naháňa vlastný chvost, nezdá sa byť veľmi inteligentný, ale psy sú v skutočnosti veľmi múdre bytosti. Pes si zapamätá, kto mu dá maškrtu, ale veľmi dobre si pamätá aj to, keď mu niekto klame. Pozrite sa, prečo by ste svojmu maznáčikovi nemali klamať.

Klamete svojmu psovi? Nevypláca sa to
Tím Univerzity v Kyoto v Japonsku vykonal pod vedením Akiko Takaoka štúdiu, ktorá skúmala reakcie psov na pokyny ich pánov. Štvornohí chlpáči sú zvyknutí reagovať, keď človek na niečo ukáže prstom a rozumejú, že to majú ísť preskúmať. Štúdia chcela zistiť, či to psy robia automaticky, alebo si podľa predchádzajúcich skúsenosti vyberajú, kedy príkaz poslúchnu a kedy nie.

Počas štúdie majitelia ukázali na nádobu s jedlom, ku ktorej mal pes utekať. Potom psa poslali k nádobe, ku ktorej nebolo žiadne jedlo a keď k nej pes pribehol, ostal zmätený. Nejasnosť v gestách majiteľa rozhodilo každého z 34 skúmaných psov.

Nejde iba o majetky: Čo všetko môžete zdediť po rodičoch?

Keď v treťom kole majitelia psov opäť ukázali na nádobu s jedlom, každý jeden pes odignoroval svojho pána a nádobu nešiel preskúmať.

V ďalšom kole ich niekto iný poslal k nádobe a psy opäť so záujmom pribehli k nádobe, kde našli jedlo. To dokázalo, že psy majú rozvinutú sociálnu inteligenciu a každý pes si uvedomuje na základe svojich skúseností povahu človeka a odmieta veriť niekomu, kto ho zmiatol alebo mu klamal.

FOTO: Ďalší bizarný ošiaľ: Ženy sa premieňajú na bábiky

Odborník na vzťahy zvierat s ľuďmi, doktor John Bradshaw z Univerzity v Bristole v Spojenom kráľovstve, upozornil, že psy obľubujú, ak sú veci v ich živote predvídateľné. Ak pes dostane pokyn, že má niekam ísť, mal by tam nájsť maškrtu alebo nejakú hračku. Pokiaľ pes prestane dôverovať človeku, ktorý ho niekam posiela a nič tam nenájde, môže byť z toho vystresovaný, vystrašený a dokonca aj agresívny. Doktor Bradshaw tvrdí, že práve takéto nepredvídateľné správanie majiteľov vedie k problémom v správaní psov a neposlušnosti.

Takže, ak chcete, aby vás váš štvornohý miláčik poslúchal, mali by ste sa k nemu správať rovnako úprimne, ako on k vám.