MENU
Menu

Štýl Karma? Pytliaci chceli loviť nosorožce, zožrali ich levy

Prírodná rezervácia Sibuya v Juhoafrickej republike už roky čelí náporu pytliakov. Tých priťahuje rozmanitosť a najmä hustota zvierat, ktoré tu žijú. Skupinku ilegálnych lovcov však nedávno dostihlo niečo, čo sa dá nazvať karmou prírody. Mužov, ktorí chceli poľovať na nosorožce, totiž zožrala svorka hladných levov.

Karma? Pytliaci chceli loviť nosorožce, zožrali ich levy
Incident sa podľa prevádzkovateľa rezervácie Nicka Foxa odohral ešte začiatkom júla. Ľuďom, ktorí objavili ostatky pytliakov, sa dokonca ani nepodarilo identifikovať, koľko osôb vlastne levy zabili a zjedli. Tak málo po nich ostalo. Konkrétne iba jedna porušená lebka a časť panvovej kosti. O všetko ostatné sa postarali šelmy.

Kmene lovcov lebiek: Prečo si z obetí brali trofeje?

Predpokladá sa však, že išlo o troch mužov, keďže neďaleko ostatkov sa našli tri páry topánok a rukavíc. Lovci nosorožcov sa tiež bežne združujú práve do trojčlenných skupiniek.

Irónia: živil sa lovením veľkej zveri, rozdrvil ho slon

Sibuya leží na juhovýchode Juhoafrickej republiky a má rozlohu asi 50 kilometrov štvorcových. Nie je to veľa, no napriek tomu tu žije každý druh zvieraťa z takzvanej „veľkej päťky": lev, nosorožec, slon, byvol a leopard.

Fox tvrdí, že účinnou prevenciou proti vpádom pytliakov sú strážne psy. Tak sa strážcovia dozvedeli aj o skupine, ktorá 2. júla približne o pol piatej ráno prekročila hranice rezervácie. Psovod neskôr začul aj rev levov, nevenoval mu však zvýšenú pozornosť, keďže sa neozývali žiadne výstrely.

Krvavé ostatky našli strážcovia pri bežnom hliadkovaní v rezervácii. Informovali políciu a spoločne potom hľadali výstroj pytliakov rozhádzanú po širokom okolí. Okrem iného sa našla puška s tlmičom, sekerka na porciovanie koristi a štiepacie kliešte na plot. Išlo vraj o jasný znak toho, že obeťami boli ilegálni lovci nosorožcov.

Stredovekí lovci čarodejníc: za obeť im padli stovky žien

Juhoafrická republika je domov približne 80 percent z 29-tisíc nosorožcov, ktoré žijú na Zemi. Len v roku 2017 ich v tejto krajine padlo pytliakom za obeť minimálne 1028.

Rohy nosorožcov sú pre pytliakov lákavou korisťou. V juhovýchodnej Ázii a najmä vo Vietname je po nich totiž obrovský dopyt. Ľudia veria, že rohy majú liečivé účinky, a tak sa ich cena môže vyšplhať až na 100-tisíc eur za kilogram. Roh váži jeden až tri kilogramy a pre pytliaka predstavuje hotový poklad.

Nosorožce v boji s ilegálnymi lovcami prehrávajú na celej čiare a pomôcť im môžu hlavne poctiví strážcovia. A v niektorých prípadoch aj šelmy, ako tomu bolo v júli.

DISKUSIA
20.12. 2018 10:00
Diskusia