Spánok nie je luxus

Spánok je absolútny základ dobrého života. Napriek tomu, že výkonnostná spoločnosť považuje spánok na mrhanie časom, Svetová zdravotnícka organizácia ho považuje za základ ľudského zdravia. Preto jeho dostatočná dĺžka a kvalita musia byť dôležitejšie než akákoľvek práca.

Vekom potrebujeme menej spánku

Po narodení si ľudské telo vyžaduje najviac spánku. Dokonca si spánku vyžaduje viac ako bdelého stavu. No nikdy a to ani vo vysokom veku vám nikto neschváli známe päť až šesť hodinové odpočinky. Sedem hodín spánku je základ. Celkový spánkový koeficient by sa však mal držať v nasledovných úrovniach.

  • Novorodenci - 16-18 hodín denne
  • Predškoláci - 11-12 hodín denne
  • Školáci - minimálne 10 hodín denne
  • Tínedžeri - 9-10 hodín denne
  • Dospelí a seniori - 7-8 hodín denne

Základom je spávať pravidelne

Ak chcete mať kvalitný spánok, spite v rovnakých intervaloch. Štúdia z USA určila, že ideálny čas ísť spať je medzi 22:00 a 23:00. Svoj odhad založili na dennej rutine, ktorá vrcholí aktivitami o 09:00 a klesá okolo 22:00. Ak preto nezaspíte do 23:00, hladina kortizolu neklesne tak, ako by mala. Potom môže byť ťažké vôbec zaspať a ráno bude kruté.

Načasujte si aj cvičenie

Ľudské telo je dosť citlivý mechanizmus a aj zdravá aktivita naň môže pôsobiť nezdravo, ak je zle načasované. Napríklad taký pohyb. Je pre telo zásadný, no ak budete vykonávať náročnú fyzickú aktivity menej ako tri hodiny pred spaním, naruší vám spánok. Preto radšej športujte skôr.

Žiadne ťažké jedlá

Ak má žalúdok celú noc tráviť, neoddýchne si prakticky žiadny orgán v tele. Pre pokojné sny bez desov sa už vyhnite preplnenému žalúdku po zotmení. Snažte sa jesť ľahké jedlá a jedlá, ktoré sú ľahko stráviteľné.

Opustite realitu

Pred spaním je žiaduce zbaviť sa mentálnej záťaže z celého dňa. Ako to spraviť? Ideálne je poslednú polhodinu dňa stráviť kúpaním, čítaním alebo počúvaním jemnej hudby. Prípadne aj kvalitným sexom, ktorý má tiež funkciu premazať naše stresové pocity.

Zariaďte si „spavú“ spálňu

Je dôležité, aby vás spálňa pozývala spať. Ako by teda mala vyzerať? Je dôležité, aby išlo o tmavé miesto bez hluku a s teplotou, ktorá nie je ani studená, ani horúca. Vo vlastnej spálni by ste sa mali cítiť predovšetkým príjemne a mať okolo 18 až 20 stupňov Celzia.