MENU
Menu
Cornflakes.

Štýl Jedlá, ktoré vznikli vďaka náhode, a svet ich odvtedy miluje

Možno ste aj vy už niekedy varili guláš a navarili unikátne lečo. Popremýšľajte nad patentom. Mnoho svetových jedál totiž rovnako nevznikalo ako výsledok presne premysleného procesu. Na svet im pomohla (ne)šťastná náhoda.

Cornflakes
Všetkými milované kukuričné lupienky. Mohlo by sa zdať, že na ich vynájdení musel pracovať tím inžinierov z potravinárstva, aby našli v kukurici chrumkavý poklad. Celé to však bolo úplne inak. Bratia W.K. Kellogg a John Harvey Kellogg boli jedni z prvých, ktorí propagovali zdravšie stravovanie ako raňajkové menu vajíčka so slaninou. K vzniku cornflakes sa viaže niekoľko historiek, no najpravdepodobnejšia je, že pri pečení granoly nemali dostatok pšenice, a tak skúsili opiecť cesto z kukuričnej krupice. Výsledok bol tak dobrý, že si nechali tento proces výroby v roku 1986 patentovať a odvety sa kukuričné lupienky tešia veľkej obľube.

Ľadová drť na pitie
Dnes je toto letné osvieženie súčasťou jarmokov a osláv po celom svete. Pod rôznymi značkami sa však predáva zamrznutá limonáda, ktorá sa mieša na ľadový drink. Za prvotným vznikom tejto dobroty stojí Omar Knedlik, ktorému sa pokazil v strede leta čapovací stroj na limonády. Pohotovo vložil hotové nápoje do mrazničky a zistil, že zákazníkom zrazu zachutilo, ak sa nápoj doslova premenil na ľad. Trochu vylepšil systém výroby, ľad začal sekať a v roku 1960 predstavil svoj výsledok, ktorý ovládol svet.

Ovocný nanuk
Iba jedenásťročný Frank Epperson zo San Francisca v roku 1905 nechal počas noci v mraze ovocnú šťavu v prázdnom tégliku a prezieravo do nej vložil paličku. Ráno mal ovocný nanuk, ktorý veľmi skoro začal predávať po okolí a tak vznikla táto svieža pochúťka. Už je teda jasné, prečo je aj dnes San Francisco považované za mekku startupov. Tu sa písala história startupovej scény už od začiatku 20. storočia.

Kukuričné chrumky
Milujeme ich všetci. Čisté i správne ochutené. Ale málokto vie, ako vznikli. V podstate ako čistiaci prostriedok. Autorom prvých chrumiek bola spoločnosť Flakall Corporation, ktorá vyrábala krmivá pre zvieratá. Po ukončení výroby preháňali mlynčekmi kukuricu, aby prečistili mlecie kolesá. Rozpálené stroje, však vytvorili z kukuričných semien niečo ako pukance, akurát bez ostrých jadier No a keďže vychádzali ako hrubšie slíže z mlynčeka, mali už aj o tvar postarané. Najprv to bol odpad, ale v roku 1939 si dala firma túto technológiu chrumiek patentovať. Nakoniec na nich zarobila viac ako na krmivách pre zvieratá.