MENU
Menu

Štýl Inemuri: Japonské umenie vyspať sa kdekoľvek

Ak by ste zaspali v práci, šéf by z vás nemal radosť a kolegovia by mali dôvod na smiech. V Japonsku je to však nielen bežné, ale aj spoločensky akceptované. Ide vraj totiž o znak toho, že človek je oddaný zamestnaniu a pracuje do vyčerpania. Z toho vyplýva koncept s názvom inemuri - prítomný počas spánku.

Inemuri: Japonské umenie vyspať sa kdekoľvek
Foto: Flickr/amirjina
Japonci sú jedným z najnevyspatejších národov sveta. Priemerný Japonec spí denne len šesť hodín a 35 minút. Mnohí ľudia tu dokonale ovládli umenie zdriemnuť si prakticky kdekoľvek. Spia cestou do práce, v parkoch, kaviarňach, kníhkupectvách, obchodných a vlastne na všetkých verejných miestach.

FOTO: Japonská posadnutosť machom: Prečo tak obdivujú zelený koberec?

Odborníčka na západnú kultúru z Cambridgskej univerzity Brigitte Stegerová sa prvýkrát stretla s týmto zvláštnym prístupom Japoncov k spánku už v roku 1980. „V tom čase bola krajina vychádzajúceho Slnka ekonomicky mimoriadne silná, išlo však len o bublinu, ktorá mala onedlho prasknúť. To však tušil iba málokto. Bežní ľudia si užívali hospodársky rast, s ním však bol spojený aj hektický životný štýl. Japonci nemali čas na spánok," tvrdí Stegerová.

Inemuri: Japonské umenie vyspať sa kdekoľvek
Foto: Flickr/chrisjongkind
Práve v tomto období získali Japonci povesť tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí ani nespia, len aby plnili plány. Nadčasy robil každý, dlhé dochádzanie za prácou začalo byť úplne bežné. Týkalo sa to aj študentov, ktorí sa učili dlho do noci a spali počas ranných prednášok. Spánok počas mítingov, vyučovacích hodín či spoločenských udalostí sa začal pomaly tolerovať.

Gejše: Prostitútky, alebo luxusné spoločníčky, ktoré nesmú mať sex?

Aj inemuri má však svoje pravidlá. „Záleží na tom, kto ste," vraví Stegerová. „Ak ste vo firme nový, musíte ukázať, že sa aktívne zapájate do diania a nemôžete si dovoliť zaspať. Ak ale máte 40 alebo 50 rokov a ľudia vedia, že na mítingu ste len z povinnosti a jeho program sa vás netýka, môžete si pokojne dať šlofíka. Platí, že čím vyššie ste v sociálnej hierarchii, tým viac môžete spať."

Kľúč k rozlúšteniu etikety inemuri spočíva v samotnom názve tohto konceptu - prítomný počas spánku- „Musíte vytvárať zdanie, že dávate pozor. Spánok musí vyzerať ako sústredenie so zavretými očami. Nemôžete ležať na stole alebo nebodaj chrápať," myslí si Stegerová.

Inemuri: Japonské umenie vyspať sa kdekoľvek
Foto: Flickr/vin60
Niečo podobné existuje aj v iných kultúrach. Napríklad Španieli majú poobednú siestu a Taliani zasa riposo, predĺžený obed, ktorý trvá dve až tri hodiny a umožňuje človeku pospať si.

Japonská rituálna samovražda seppuku: Viete, ako prebiehala?

Krátky spánok v práci v posledných rokoch podporujú aj veľké korporácie ako Google, Apple či Nike, ktoré pre svojich zamestnancov zriaďujú špeciálne miestnosti na spánok.

Otázkou však je, nakoľko tým trpí súkromný život zamestnancov, ktorí tak trávia v podstate celý pracovný týždeň spánkom doma, dochádzaním do zamestnania a samotným pobytom na pracovisku spojeným s občasným zdriemnutím si. Čo si myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

DISKUSIA
20.9. 2018 12:00
Diskusia