Sigourney Weaver, Votrelec (1979)

Sigourney Weaver, v tom čase vychádzajúca hviezda, takmer odmietla úlohu, ktorá navždy vryla jej meno do filmovej histórie. Keď ju Ridley Scott oslovil, aby hrala Ellen Ripley v sci-fi thrilleri Votrelec, Weaver váhala. Zápasila s pochybnosťami o scenári, žánri a náročnej povahe úlohy. Nakoniec s malou dušičkou rolu prijala a nemohla urobiť nič lepšie. Netušila, že stelesnením Ellen Ripley predefinuje pojem ženskej akčnej hrdinky, čím prispela k rozbitiu rodových stereotypov o mužovi - hrdinovi. Je skvelé, že nakoniec „poslúchla volanie vesmíru“ a poskytla nám predstavenie, ktoré obstálo v skúške času a zanechalo nezmazateľnú stopu vo svete filmu.

Jack Nicholson, Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Vedeli ste, že ikonické stvárnenie Randle McMurphyho Jackom Nicholsonom vo filme Prelet nad kukučím hniezdom sa tiež takmer neuskutočnilo? Napriek tomu, že Nicholsona uchvátil scenár a zložitá postava, spočiatku s prijatím roly váhal. Mal obavy z náročnej povahy postavy a z toho, či dokáže splniť očakávania stanovené scenárom. Vytrvalé povzbudzovanie od režiséra Miloša Formana a pokušenie ponoriť sa do bohato vrstvenej postavy ho nakoniec presvedčili a podal jeden zo svojich najpamätnejších a najoceňovanejších výkonov. Nicholsonovo elektrizujúce stvárnenie McMurphyho, rebelujúceho a charizmatického psychiatrického pacienta, postavu maximálne oživilo. Bezproblémové oscilovanie medzi momentmi humoru, zraniteľnosti a výbušného hnevu dokonale predviedlo jeho výnimočný rozsah ako herca. Nicholsonovi vyniesla postava Oscara v kategórii najlepší herec, čím si upevnil status jedného z najväčších talentov svojej generácie. Je ťažké vôbec si predstaviť, že by niekto iný stvárnil postavu s rovnakou presvedčivosťou, preto sme radi, že herec prekonal pochybnosti a obdaril divákov výkonom, ktorý rezonuje dodnes.

Meryl Streep, Diabol nosí Pradu (2006)

Aj Meryl Streep, stelesnenie talentu a všestrannosti, mala pochybnosti o prijatí roly vo filme Diabol nosí Pradu. Keď ju oslovili, aby hrala impozantnú Mirandu Priestly, váhala a nebola si istá, či sa chce ponoriť do sveta módy a stvárniť postavu často spájanú s ľadovou dokonalosťou. Zložitosť scenára a možnosť skúsiť zahrať niečo iné ako obyčajne ju nakoniec presvedčili, aby úlohu prijala. Postavu Mirandu Priestly majstrovsky zvládla a vyslúžila si uznanie kritikov a nomináciu na Oscara. Vďaka hereckému talentu a jemnému skúmaniu Mirandiných skrytých vrstiev vytvorila Streep postavu, ktorá prekročila stereotypnú darebáckosť a nečakaným spôsobom ju poľudštila. Nevieme si predstaviť, že by niekto iný velil móde s takou rozvahou a autoritou a sme vďační, že Streep prekonala počiatočné výhrady a podala ikonický výkon.

Jodie Foster, Mlčanie jahniat (1991)

Ani podmanivé stvárnenie Clarice Starling v podaní Jodie Foster vo filme Mlčanie jahniat by takmer nevzniklo. Foster spočiatku váhala, či príjme úlohu stážistky FBI, ktorá sa ponorí do mysle sériového vraha. Obavy z temnej a intenzívnej povahy filmu, ako aj z možného vplyvu na jej osobný život, ju viedli k úvahám o odmietnutí. Podmanivý scenár a možnosť pracovať s režisérom Jonathanom Demmem a talentovaným Anthonym Hopkinsom ju nakoniec presvedčili. Nezabudnuteľný výkon ukázal jej zraniteľnosť i silu. Vďaka neochvejnému odhodlaniu a jemným nuansám, ktoré do postavy dala, Foster vdýchla postave život, čím si získala uznanie kritikov aj Oscara v kategórii najlepšia herečka. Jej chémia na obrazovke s Hopkinsom, ktorý stvárnil Hannibala Lectera, vytvorila podmanivú dynamiku, ktorá publikum doslova elektrizovala.

Alan Rickman, Smrtonosná pasca (1988)

Pokiaľ ide o akčné thrillery, k nezabudnuteľnému stvárneniu prefíkaného a zlovestného Hansa Grubera v Smrtonosnej pasci v podaní Alana Rickmana takmer nedošlo. Rickman váhal, pretože sa obával, že ho publikum bude vnímať už len ako darebáka. Podmanivý scenár a možnosť pracovať po boku výnimočného obsadenia a štábu ho však presvedčili. Rickmanovo rozhodnutie sa ukázalo ako brilantné, pretože jeho Gruber je jedným z najpamätnejších zloduchov v histórii filmu. Rickmanov výkon sofistikovaného, ale nemilosrdného teroristu pozdvihol film do nových výšin. Ľadový prejav, veliteľská prítomnosť a dokonalé načasovanie vytvorili podmanivého „záporáka“ na obrazovke, ktorého diváci radi nenávideli. Rickmanova schopnosť vniesť do postavy šarm a inteligenciu pridala postave ďalšiu vrstvu hĺbky, vďaka čomu je Gruber presvedčivejší.

Druhú časť článku vám prinesieme v piatok 9. júna 2023.