MENU
Menu
a

Štýl FOTO Vráťte sa o 110 rokov späť: Čo si ženy obliekali do ulíc?

Pohľad na ženy v minisukniach, legínach či krátkych letných šatách sa mužom začiatkom 20. storočia bohužiaľ nenaskytol. Na uliciach mohli vídať len ženy, ktoré boli zahalené takmer ako mníšky. Čo vlastne príslušníčky nežného pohlavia nosili vo vtedajšej Mekke módy Londýne?

Obdobie približne 20 rokov do začiatku prvej svetovej vojny sa zvykne označovať ako La Belle Epoque, Krásne časy. Angličanky sa vo veľkom inšpirovali hedonistickým životným štýlom kráľa Eduarda VII. a odrazilo sa to aj v ich opulentných šatách. Stále boli v móde korzety, ktoré tvarovali postavu do písmena S. A tak slečny aj dámy kládli dôraz na to, aby ešte viac zvýraznili partie, ktoré v korzete už tak dosť vynikali. Korzet totiž tlačil hrudník vpred a boky vzad, takže za ideálnu ženskú postavu sa považovala taká, ktorá sa ponášala na holuba.

Ženy, ktorým sa nechcelo pratať do korzetu, alebo na to jednoducho nemali čas (a takých bola väčšina), si obliekali sukne siahajúce po členky a k tomu košele s vysokými goliermi, zväčša v rovnakej farbe ako boli sukne. Samozrejmosťou boli výrazné a veľké klobúky.

Fotografie, ktoré uvidíte v našej galérii, sú dielom Edwarda Linleyho Sambourna, ktorý bol ilustrátorom a karikaturistom známeho magazínu Punch. Ten rád fotil ľudí a zábery potom používal ako inšpiráciu pre svoje kresby. Jeho najčastejším objektom boli ženy, ktoré neraz zvečňoval bez toho, aby o tom vedeli. Jeho manželka Marion si do denníka dokonca zapísala, že z mužovho koníčka sa neskôr stala posadnutosť. Ktovie, čo napokon so snímkami skutočne robil, ale každopádne sú dnes kultúrnym dedičstvom.