MENU
Menu
Villa Romana del Casale.

Štýl FOTO Udivujú aj po stáročiach: Rímske mozaiky obdivujú turisti aj dnes

Keď ľudia počas temného stredoveku nachádzali ruiny stavieb z čias Rímskej ríše, mohli sa len čudovať. Zatiaľ čo oni stavali domy prevažne z dreva, slamy a hliny, Rimania majstrovsky ovládli kameň i betón. A bohato zdobili aj interiéry.

Mozaiky boli pre Rimanov jedným zo symbolov úspechu, bohatstva a spoločenského postavenia. Zdobili rezidencie majetných jedincov i verejné budovy a ohurovali každého, kto sa na ne pozrel. Zobrazovali všetko od bežných výjavov ako napríklad kúpania, až po dramatické ukážky gladiátorských zápasov, lovu či mytologických postáv.

Dnes nám poskytujú jedinečný náhľad do života starovekých Rimanov. Vďaka nim lepšie vieme, aké oblečenie nosili, aké náradie používali i akým športovým aktivitám sa venovali.

Jedna z najväčších a najlepšie dochovaných zbierok mozaík sa dnes nachádza asi tri kilometre od sicílskeho mestečka Piazza Armerina v budove známej ako Villa Romana del Casale. Postavili ju začiatkom 4. storočia na základoch staršej budovy a bola centrom veľkého poľnohospodárskeho statku.

Predpokladá sa, že patrila bohatému senátorovi, ale majiteľom vily mohol byť pokojne aj samotný cisár Maximianus. Vilu obývali a udržiavali najmenej 150 rokov, potom ju však čiastočne poškodil požiar. Väčšina budov však ostala stáť až do 12. storočia, potom ich ale zasiahol zosuv pôdy a na vilu sa prakticky zabudlo. Až o 800 rokov neskôr sa začalo s vykopávkami, ktoré odkryli majstrovské umelecké dielo.

Mozaiky pokrývajú 3500 metrov štvorcových podláh. Často reflektujú povahu miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, v spálňach sú to napríklad výjavy milujúcich sa dvojíc. Zrejme najpozoruhodnejšia mozaika sa ale nachádza na jednej zo spojovacích chodieb. Zobrazuje mužov na poľovačke a následný transport zvierat na rôzne miesta starovekého sveta. Dá sa rozoznať prístav v Kartágu, pobrežie Talianska a Alexandria.

Zaujímavý je tiež výjav z atletických hier, kde sa dajú vidieť takzvané „bikiny dievčatá“. Sú dôkazom, že dvojdielne plavky existovali už v staroveku. Fotografie z vily, ktorá je prístupná aj turistom, uvidíte v našej galérii.