MENU
Menu

Štýl FOTO: Sovietske mozaiky zdobia budovy aj desiatky rokov od pádu Železnej opony

Šírenie príbehov prostredníctvom mozaík poznali už v staroveku. Až v Sovietskom zväze však dosiahol tento druh umenia monumentálne rozmery. Steny škôl, tovární i obyčajných domov zdobili a na mnohých miestach dodnes zdobia farebné umelecké diela, ktoré nemali len skrášľovaciu, ale najmä propagandistickú funkciu.

FOTO: Sovietske mozaiky zdobia budovy aj desiatky rokov od pádu Železnej opony
Mozaiky na vládnych budovách, školách a podobných stavbách glorifikovali sovietskych robotníkov, vedcov, vojakov, baníkov, oceliarov, kozmonautov a mnohých ďalších. Mozaiky na bytovkách zasa zaznamenávali výjavy z histórie komunizmu a z Leninovho života.

Jedinečné fotky zo ZSSR: Pozrite si zábery amerického "špióna"

Prvé mozaiky sa začali šíriť za vlády Stalina v 30-tych rokoch na vlakových staniciach. V 50-tych rokoch za éry Chruščova vyšlo z módy, znovu sa však objavilo za Brežneva. Práve z jeho čias pochádza väčšina zachovalých mozaík v krajinách východného bloku.

Stalinova železnica smrti: Tisíce ľudí zabil rozmar diktátora

Tento druh umenia sa štedro financoval. Každá nová verejná budova mala päť percent stavebného rozpočtu určeného práve na „umelecké prvky". S rozpadom Sovietskeho zväzu však v mnohých prípadoch došlo aj k rozpadu týchto pamiatok. Niekde sa však zachovali. Napríklad na Ukrajine ich monitorujú a následne zverejňujú nadšenci združení okolo stránky Soviet Mosaics In Ukraine, odkiaľ pochádzajú aj fotky v našej galérii.

FOTO: Jedinečné snímky zo sovietskej intervencie v Afganistane

Viete aj vy o podobných mozaikách vo svojom okolí? Dajte nám vedieť v komentároch.

DISKUSIA
30.10. 2018 22:00
Diskusia