MENU
Menu
Prvý paparazzi fotil v úplnej tajnosti.

Štýl FOTO Predok dnešných paparazzi: Nazeral s tajným foťákom ženám pod sukne?

Paparazzi je dnes pomerne nevďačné povolanie. Fotograf, ktorý tajne striehne na svoju obeť, sa môže neraz stať terčom urážok a násilia. Prvý paparazzi v dejinách ale podobné problémy riešiť nemusel. Fotoaparát nosil v utajení a nikomu ani len nenapadlo, že by sa mohol ocitnúť na fotke.

Nór Carl Størmer žil v rokoch 1872 až 1957 a v mladosti mal na tú dobu nezvyčajné hobby. V 90-tych rokoch 19. storočia chodil po Osle s tajným fotoaparátom a robil zábery bežného života v uliciach. Objekty na jeho snímkach sú tým pádom úplne prirodzené a musíme uznať, že ponúkajú celkom nový pohľad na život v minulosti.

K tajnému fotoaparátu sa Carl dostal v roku 1893 keď študoval matematiku na univerzite v Osle. Išlo o ploché zariadenie, ktoré sa dalo ukryť pod oblečenie, zatiaľ čo objektív bolo možné prestrčiť gombíkovou dierkou. Pod oblečením mal Carl aj šnúrku, ktorá viedla do vrecka nohavíc. Jej potiahnutím vlastne stisol spúšť a urobil fotografiu.

Dá sa povedať, že Carl bol prvým nórskym paparazzim. Ľudí fotil zväčša vtedy, keď ho zdravili. Urobil asi 500 tajných záberov, z ktorých výber nájdete v našej galérii.