MENU
Menu
a

Štýl FOTO Nešťastný rekord: 1,5 milióna balónov vo vzduchu zabilo dvoch ľudí

V roku 1986 dostala charitatívna organizácia United Way of Cleveland „výborný“ nápad. Jej predstavitelia si povedali, že najlepší spôsob, ako sa dostať do povedomia verejnosti, je vypustiť 1,5 milióna balónov. V konečnom dôsledku mali pravdu a získali popularitu, aj keď isto nie takú, ako si želali.

Mal to byť svetový rekord. 1,5 milióna balónov napustených héliom ešte nikdy naraz nevzlietlo. Do akcie sa zapojili stovky dobrovoľníkov, ktorí nafúknuté balóny umiestňovali pod obrovskú sieť. 27. septembra napokon organizátori spustili celú akciu skôr než sa plánovalo. K mestu sa blížila búrka, a tak balóny vzlietli už o 13:50.

Bol to úchvatný pohľad, lenže organizátori celú akciu trochu nedomysleli. Vlastne viac než trochu. Podľa nich mali balóny ostať vo vzduchu a pomaly klesať. Lenže s prichádzajúcou búrkou sa ochladilo a prišiel dážď. Dve tretiny balónov klesli k zemi ešte v nafúknutom stave. Upchávali odtokové kanály po celom severovýchode štátu Ohio, mnohé z nich dokonca vyplavilo až na kanadskom brehu jazera Erie.

V okrese Medina splašili kone, ktoré chovala Louise Nowakowská, pričom mnohé z nich sa zranili. Žena neskôr od United Way of Cleveland vysúdila odškodné 100-tisíc dolárov.

Horšie bolo, že balóny pokryli hladinu jazera a znemožnili pátranie po dvoch rybároch, ktorých čln sa v ten deň prevrátil na jazere. Pátraciu akciu museli prerušiť a dve telá o niekoľko dní vyplavilo na breh. Manželka jedného z nich zažalovala charitatívnu organizáciu a neskôr sa mimosúdne dohodli na bližšie nešpecifikovanom odškodnom.

Fotografie z tejto „podarenej“ akcie nájdete v našej galérii.