MENU
Menu

Štýl FOTO: Grécky ostrov vám ponúkne mesačný plat, stačí sa nasťahovať

Vymenili by ste život v rušnom meste za pokoj a štyri ročné obdobia za leto a trochu chladnejšie leto? A čo keby vám za to ešte aj platili? Grécky ostrov Antikythera ponúka práve to.

FOTO: Grécky ostrov vám ponúkne mesačný plat, stačí sa nasťahovať
Ostrov Antikythera leží v Egejskom mori a obklopujú ho tyrkysové vody. Má rozlohu 20 kilometrov štvorcových, je tu len jedna dedina s názvom Potamos a celý ostrov je populárny vďaka archeologickému objavu. Práve tu sa totiž našiel dvetisíc rokov starý mechanizmus, ktorý sa zvykne považovať za vôbec prvý počítač v dejinách.

Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

Antikythera má ale problém a tým je nedostatok obyvateľov. Riešiť ho chce ortodoxná cirkev, ktorá sem láka väčšie rodiny s prísľubom pravidelnej výplaty. Ľudia dostanú domy a pozemky, kde si budú môcť pestovať vlastné plodiny a chovať zvieratá a počas troch rokov budú mesačne dostávať 550 eur.

Dnes tu žije len asi 20 osôb a ich počet z roka na rok klesá. Mladí sa odsťahovali tam, kde prekvitá turistický ruch, a Antikythera pustne.

FOTO: Skutočný ostrov grófa Monte Christo

Prioritu budú mať v projekte grécke rodiny, ale ak sa ich nenájde dosť, uvíta cirkev aj ľudí z iných krajín. Zatiaľ to vyzerá na úspech, pretože na Antikytheru sa už prisťahovalo toľko rodín s deťmi, že tu úrady chtiac-nechtiac v rámci dodržiavania predpisov museli otvoriť školu. Tá bola zatvorená celých 24 rokov.

O ostrov Rockall súperia štyri štáty, je len kusom skaly uprostred ničoho

Antikythera je pomerne dobre dostupná, z Kréty sa sem dostanete trajektom za dve hodiny a z pevniny za štyri. Dá sa teda očakávať, že aj tu onedlho rozkvitne turistický ruch. Ak teda chcete zažiť atmosféru pravého gréckeho ostrova, navštívte Antikytheru čo najskôr.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
5.10. 2019 20:00
Diskusia