MENU
Menu

Štýl FOTO: Černosi v nemeckej armáde: Aj ľudia inej rasy bojovali vo svetovej vojne

Počas druhej svetovej vojny mohli byť členmi nemeckej armády len príslušníci jednej rasy. V predchádzajúcom globálnom konflikte však tomu bolo celkom inak. Nemecké cisárstvo bolo totiž jedinou z mocností Trojspolku, ktoré do vojska prijímalo černochov zo svojich koloniálnych dŕžav.

FOTO: Černosi v nemeckej armáde: Aj ľudia inej rasy bojovali vo svetovej vojne
Drvivá väčšina z černochov slúžila na afrických bojiskách, hŕstka sa však ocitla aj na Starom kontinente. O mužoch, ktorých mohlo byť v nemeckej armáde asi 15, sa toho veľa nevie. Zväčša plnili nevojenské úlohy a hrali v kapelách. V elitných plukoch európskych vojsk bolo totiž už od 17. storočia populárne mať muzikantov z Afriky.

FOTO: Americká propaganda z prvej svetovej vojny: Ako plagáty zvrátili verejnú mienku

Prvý záznam o černochovi v európskej armáde pochádza z roku 1685. Bol ním muž menom Ludwig Besemann, bubeník prvej triedy v armáde Veľkého kurfirsta Fridricha Wilhelma z Brandenburska-Pruska. Ďalší vládcovia Pruska vo Wilhelmovej tradícii pokračovali. Kráľ Fridrich I. mal 15 trubkárov z Afriky vo svojom Leibregimente, Fridrich Wilhelm I. zasa 16 čiernych hudobníkov u delostrelectva. Fridrich II. tento počet neskôr zdvojnásobil.

FOTO: Stratené fotky 16-ročného vojaka: Takto zachytil bitku pri Somme

Hessenskí žoldnieri z Nemecka, ktorí počas Americkej vojny za nezávislosť bojovali proti Britom, regrutovali hudobníkov z radov oslobodených otrokov. Richard Knötel zasa ako černocha stvárnil bubeníka oldenburských granátnikov z napoleonských vojen.

Mohol zachrániť milióny životov: Henry Tandey mal na muške Hitlera a nevystrelil

Do nemeckej armády v prvej svetovej vojne sa dostali černosi, ktorých do Európy priviezli v roku 1896 v rámci koloniálnej exhibície, prípadne ich potomkovia. Niektorí z privezených černochov sa totiž rozhodli v Európe ostať, vzali si Nemky a naturalizovali sa. Keďže zväčša cítili lojalitu ku svojej novej domovine, nebolo ich treba verbovať a do vojska vstupovali dobrovoľne. Ich fotografie nájdete v našej galérii.

DISKUSIA
17.9. 2018 17:00
Diskusia