MENU
Menu

Štýl Etiketu pri stole musíte ovládať: Naučíme vás ju

Slušné správanie sa pomaly vytráca zo spoločnosti a čoraz menej ľudí ovláda etiketu. Poďme to spoločne napraviť a vrátiť svetu slušné zvyky. Pozrite sa na základné pravidlá slušného správania pri stolovaní.

Etiketu pri stole musíte ovládať: Naučíme vás ju
Zdroj: Profimedia
Nefúkajte jedlo
Nie je slušné fúkať polievku ani iné jedlo, aby rýchlejšie ochladlo. Ak máte jedlo príliš horúce, radšej trpezlivo chvíľu počkajte, kým mu teplota prirodzene klesne.

Nevypľúvajte
Keď potrebujete vypľuť napríklad kôstku, nevypľúvajte ju do servítky. Jednoducho ju vyberte z úst vidličkou a položte na okraj taniera.

Čo sa bude s vami diať, keď prestanete piť kávu?

Dojedzte, až potom rozprávajte
Je prirodzené, že ak stolujete v spoločnosti, nebudete iba potichu jesť, ale budete sa popri jedení rozprávať. No určite aj vám mama hovorievala, že s plnými ústami sa nerozpráva. Mala pravdu a preto by ste mali vždy najskôr prehltnúť sústo, ktoré máte v ústach a až potom sa zapojte do rozhovoru. Naša rada znie, jedzte po malých kúskoch, aby nemuseli ostatní čakať päť minút, kým dožujete.

Používajte servítku správne
Servítka slúži na to, aby ste si ňou ochránili oblečenie. Pred jedlom si ňou prekryte lono a po dojedení si ňou jemne utrite ústa. Nepoužívajte ju na čistenie nosa, ani na leštenie zubov (áno, naozaj si niektorí ľudia leštia zuby servítkou).

FOTO: Cestovatelia v čase: Pár žije už desať rokov ako v 19. storočí

Pečivo trhajte na menšie kúsky
V spoločnosti si z pečiva neodhrýzate priamo, ale zakaždým si iba odtrhnete sústo, ktoré si vložíte do úst. Výnimkou sú raňajky, kedy si môžete odhryznúť aj priamo z pečiva.

Počkajte s jedlom na ostatných
Nepustite sa do jedla hneď, ako pred vami pristane tanier, ale počkajte, kým aj ostatní pri stole dostanú svoju porciu. Až potom si všetci navzájom zaželajte dobrú chuť a spoločne začnite jesť.

Za čo platíte aj vy zbytočne veľa peňazí?

Odchádzajte od stola iba na chvíľu
Ak si potrebujete „odskočiť" od stola, snažte sa, aby to trvalo čo najkratšie. Je neslušné, aby ste sa zdržiavali a nechali ľudí pri stole na vás čakať. Vždy sa pri postavení od stola ospravedlňte a položte svoju servítku na stoličku.

Ukončite jedlo správne
Existuje iba jediný správny spôsob, ako dať najavo, že ste dojedli - príbor zložte k sebe a uložte ho na tanier vertikálne. V žiadnom prípade tanier od seba neodstrkujte.

DISKUSIA
25.3. 2019 15:00
Diskusia