MENU
Menu

Štýl Einsteinova teória šťastia objavená. Predala sa za 1,5 milióna dolárov

Albert Einstein bol génius. Jeho genialita sa však neprejavovala len v abstraktných teóriách a vo fyzike, z ktorej bežného človeka rozbolí hlava. Bol to tak trochu aj odborník na život a ak by sme na neho mohli použiť súčasný slovník, bol by právom považovaný za motivačného rečníka. Dokonca po sebe zanechal nielen rovnicu teórie relativity, ale aj šťastia.

Einsteinova teória šťastia objavená. Predala sa za 1,5 milióna dolárov
Dlhá cesta za šťastím
V roku 1922 sa Albert Einstein vybral do Japonska na preberanie Nobelovej ceny. Ubytoval sa v hoteli a akurát nemal pri sebe žiadne drobné peniaze, ktoré by mohol darovať nosičovi batožiny. Priam poetický príbeh, alebo začiatok dobrého filmového scenáru, no Alberta v tej chvíli napadlo dať človeku hárok z jeho poznámok.

Stredovekí vedci, ktorí boli múdrejší než Einstein

Vyprevadil ho s tým, že rovnica, ktorú mu dal, dokáže zmeniť život. Vtedy to génius so svojským humorom myslel možno tak trochu ako žart, no tento kus papiera sa nedávno predal za neuveriteľnú sumu 1,5 milióna dolárov a poputoval na dražbe do rúk neznámeho milovníka exkluzívnych starožitností. Hoci nie je jasné, ako sa papierik dostal od neznámeho hotelového pracovníka až do aukčnej siene, odborníci potvrdili jeho pravosť.

Einsteinova teória šťastia objavená. Predala sa za 1,5 milióna dolárov
Šťastie je relatívne
Čo je teda na papieriku, za ktorý bol ochotný kupec zaplatiť toľko peňazí? My to vieme bez toho, aby ste museli za toto poznanie zaplatiť čo i len cent. Einstein ľudstvu odkázal síce mnoho fyzikálnych bohatstiev, ale žiadne neprinesie šťastie. Ústrižok z jeho zápisníka naozaj osvetľuje pravdu, ktorú pochopíme aj bez množstva titulov okolo mena. „Pokojný a skromný život prináša viac šťastia ako snaha o úspech spojená s neustálym nepokojom." Toľko stojí na lístku. A možno je to väčší odkaz nám všetkým ako teória relativity, ktorej až tak nikto vlastne nerozumie.

Desať najlepších výrokov, ktoré povedali muži o ženách

Spolu s touto unikátnou vetou sa dražilo aj jeho slávne vyjadrenie: „Kde je vôľa, tam je cesta." Kupec zaň v dražbe zaplatil 240-tisíc dolárov. Ide o sumy, ktoré berú dych, ale Einstein by v tom vôbec nevidel problém, pretože peniaze ešte nikoho nespravili šťastným, no vzdelanie áno. Nechcene sa tento fyzik stal aj filozofom, ktorého úvahy nie sú síce obsiahle, ale výborne vynášajú.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain

DISKUSIA
11.11. 2017 18:00
Diskusia