MENU
Menu

Štýl Čínsky múr po rokoch vydáva svoje tajomstvá. Čo ste o ňom nevedeli?

Už stáročia patrí k najobdivovanejším stavbám sveta. Dokonca sa hovorí, že ho vidieť z Mesiaca, hoci ide zrejme len o hoax. Aká je teda pravda a čo múr, ktorý má dĺžku viac ako osemtisíc kilometrov, a tiahne sa cez jedenásť čínskych provincií, ešte ponúka?

Čínsky múr po rokoch vydáva svoje tajomstvá. Čo ste o ňom nevedeli?

Mala to byť diaľnica

Samozrejme nie vtedy, keď sa múr staval. V tom prípade mu netreba uprieť jeho významné obranné postavanie, ale v roku 1931 Čína skutočne zvažovala premeniť Čínsky múr na diaľnicu. V princípe by to nebolo zlé riešenie, základ už bol postavený a prechádzal dostatkom provincií. Napokon sa ale z Čínskeho múru stala diaľnica pre turistov. Tých každoročne prejde po múre okolo desať miliónov. To si vyžiadalo svoju daň, pretože už len 550 kilometrov ostalo v zachovanom stave aj s vežičkami a obdivuhodnou majestátnosťou.

FOTO: Visiace rakvy: Mŕtvych nedávajú do zeme, ale na útesy

Vidieť ho, či nevidieť?
V roku 1895 novinár Henry Norman prišiel s myšlienkou, že Čínsky múr vidieť z Mesiaca a vo svojich textoch to tvrdil bez akéhokoľvek dôkazu. Keď v roku 1969 Neil Armstrong hľadel na Zem zo, múr nevidel. To však Číne nestačilo. Skúmala možnosť, že jej najznámejšiu pamätihodnosť vidieť z vesmíru, a tak pred niekoľkými rokmi astronóm NASA Leroy Chiao dokázal vyfotiť Čínsky múr z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na vytvorenie snímky, kde vidieť časti Čínskeho múru, bol potrebný fotoaparát s 180-milimetrovým objektívom.

FOTO: Úžasné dielo človeka i prírody: Chrámy na hore Fanjing

Múr dosiahol až do Mongolska.
Zaujímavosťou je, že Čínsky múr sa nespája len s Čínou, ale dosiahol hraníc s Mongolskom. To sa podarilo odhaliť výskumníkom pod vedením Williama Lindesaya. Samotný Lindesay sa dozvedel o mongolskej časti múru z mapy, ktorú dostal od priateľa v roku 1997. Ani mongolskí miestni obyvatelia nevedeli, že múr niekedy dosiahol k ich domovine. No jeho pozostatky objavil Lindesayov tím v púšti Gobi, hoc stena bola dlhá iba 100 kilometrov.

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov

Ryžová malta
Znie to neuveriteľne, ale aj po stovkách rokov je na Čínskom múre ryžová malta, ktorá sa miešala pri jeho prvých základoch. Táto zmes bola použitá len v častiach, ktoré budovala dynastia Ming v rokoch 1368 až 1644. Postup je jednoduchý. Ryža sa miešala s haseným vápnom. Vznikne tak tvrdá zmes, že ju dodnes nenarušili poveternostné vplyvy ani korene rastlín a stále ju môžete na múre nájsť.

DISKUSIA
29.7. 2019 17:00
Diskusia