MENU
Menu

Štýl Činnosť človeka roztopila prvý ľadovec, na Islande mu vztýčia pamätník

Ľudstvo pokorilo ďalší míľnik. V auguste 2019 skupina vedcov poputuje do islandského regiónu Borgarfjörður a umiestni tu vôbec prvý pamätník v dejinách, ktorý bude venovaný ľadovcu roztopenému kvôli globálnemu otepľovaniu. Svah hory, ktorý bol kedysi celý pokrytý ľadom, je už dnes len holou skalou. A to všetko kvôli činnosti človeka.

Činnosť človeka roztopila prvý ľadovec, na Islande mu vztýčia pamätník

Ľadovec Okjökull mal kedysi rozlohu 38 kilometrov štvorcových, scvrkol sa však na necelý kilometer. Už sa tak oficiálne nemôže radiť medzi ľadovce. Ešte pred piatimi rokmi ho Islandský meteorologický úrad vyškrtol zo zoznamu ľadovcov a dnes je oficiálne roztopený.

Pred a po. Takto vyzerá dopad globálneho otepľovania na ľadovce

Vedci plánujú na mieste, kde sa kedysi Okjökull nachádzal, nainštalovať plaketu s nápisom: „Okjökull je prvý islandský ľadovec, ktorý prišiel o štatút ľadovca. V nasledujúcich 200 rokoch ho budú nasledovať všetky ostatné ľadovce na Islande. Tento pamätník je pripomienkou toho, že vieme, čo sa deje, a aj to, čo treba urobiť. Len vy môžete zistiť, či sa nám to podarilo. August 2019, 415 ppm CO2."

FOTO: Mrazivá krása ľadovcov

Nápis, ktorý tne do živého, vytvoril výskumník Andri Snær Magnason z Riceovej univerzity. „415 ppm CO2" značí zvýšenú koncentráciu oxidu uhličitého - plynu zodpovedného za rast globálnej teploty - v atmosfére. Naposledy bola táto hodnota taká vysoká pred tromi miliónmi rokov, keď boli hladiny oceánov o 15 až 25 metrov vyššie.

Jún 2019 bol najhorúcejším júnom v Európe od momentu, keď sa začali tvoriť záznamy o meraní teploty. To bolo niekedy v polovici 19. storočia. Nasledujúci jún bude zrejme ešte teplejší. Teplota najväčšmi ovplyvňuje morský a oceánsky ekosystém, teplejšie vody budú mať negatívny vplyv na rozdelenie a reprodukciu morských živočíchov. Viac oxidu uhličitého v atmosfére tiež bude mať za následok okyslenie morskej vody, v dôsledku čoho poklesne biodiverzita. Topiace sa ľadovce zasa zvýšia slanosť vody a zmenia tok morských prúdov. Aký dopad to bude mať na distribúciu zrážok nad pevninou je zatiaľ otázne.

Muž, ktorý zabil 5000 slonov: "Necítim žiadnu ľútosť."

Keď Islanďania vyškrtli v roku 2014 Okjökull zo zoznamu ľadovcov, média udalosti venovali len minimálnu pozornosť. Dnes je ekológia jednou z oblastí, ktorej venujú najviac priestoru. Neskoro však asi bolo už pred piatimi rokmi.

DISKUSIA
3.8. 2019 20:00
Diskusia