MENU
Menu

Štýl Boudica: Žena, ktorá pripravila Rimanom krutú pomstu

Z histórie poznáme množstvo žien, ktoré sa preslávili odvahou v boji. Jednou z nich bola Boudica, kráľovná keltského kmeňa Icenov, ktorí obývali časť Británie a boli vazalmi Rimanov. Boudica síce nepoznala vojenské stratégie ani taktiku boja, ale mimoriadne dravo viedla mužov do boja, takže sa stala postrachom aj ďaleko za hranicami Británie.

Boudica: Žena, ktorá pripravila Rimanom krutú pomstu
Rím už dávno túžil po území Británie
Britániu túžil dobyť vari každý rímsky cisár. Claudia Rimania vnímali ako smiešnu postavičku, no on sa chcel zapísať do histórie ako dobyvateľ. Preto v roku 43začal výpravu na Britské ostrovy, pričom už v prvých rokoch bez väčšieho odporu obsadil juh ostrovov.

FOTO: Riskovali pre záchranu životov: Ako pracovali vojenskí zdravotníci v minulosti?

Podraz z Ríma
Keď zomrel na prelome rokov 60 a 61 icenský kráľ Prasutagus, v závete zanechal všetky územia a majetok na polovicu cisárovi Nerovi a svojim dcéram. Dúfal, že tým zabezpečí slobodu pre svoju rodinu aj ľud. Bol to však kardinálny omyl, pretože jeho plán mal jednu veľkú trhlinu - rímske právo neumožňovalo ženám dediť bez mužského tútora. Rím sa zmocnil celého územia a majetku po kráľovi a s ľuďmi zaobchádzal ako s otrokmi. Boudicu, vdovu po kráľovi zbičovali, obe jej dcéry znásilnili, všetky domy spustošili a majetky zhabali.

Zenobia: Bojovná kráľovná, ktorá dobyla stredný východ

Armáda z ničoho
Povstanie, ktoré bezprostredne po týchto udalostiach naplánovala Boudica, tak nebolo len pomstou, ale aj obranou pred ďalšími ohavnosťami zo strany Ríma. Kráľovná zmobilizovala spustošený ľud Británie a na svoju stranu stiahla viac ako 100-tisíc bojovníkov, nielen z kmeňa Icenov, ale aj zo susedného Essexu. Boudica bola veľmi inteligentná, bystrá, odvážna, nekompromisná žena vysokého vzrastu s dlhou červenou hrivou a drsným hlasom. Stala sa symbolom odvahy a nezlomnosti.

Kráľovstvo kňaza Jána: Existovala ríša kresťanov v Afrike?

Boudica postupovala hlava nehlava

Boudica naplánovala povstanie v úplnej tajnosti, pričom vystihla neprítomnosť rímskeho správcu Británie, ktorý so štyrmi légiami práve bojoval na neďalekom ostrove Mona s nepoddajnými druidmi. S bojovníkmi zaútočila na hlavné mesto rímskej Británie - Camulonudum (dnešný Colchester), ktoré malo nedostatočné opevnenie a chránila ho len malá posádka. Následne Boudica pokračovala v spanilej jazde na Londinium (dnešný Londýn) a Verulamiu (St. Albans), kde vyvraždila obyvateľstvo a spálila domy. Keď sa správca dozvedel o vyplienených mestách vedel, že stojí proti silnému protivníkovi a požiadal o posily.

Drobné náhody, ktoré zmenili dejiny. Čo mohlo zachrániť Titanic?

Krutá prehra

Boudicine vojsko sa opájalo úspechom predošlých drvivých víťazstiev a podcenilo dôležitosť taktiky. Spoliehalo sa na svoju početnú prevahu a frontálny útok. Boudica si bola až taká istá, že za zoradeným vojskom nechala stáť rad vozov s deťmi a manželkami rebelov, ktoré mali byť svedkami jej hrdinského víťazstva. Lenže rozhodujúca bitka s rímskym guvernérom Gaiom Suetoniom Paulinom dopadla katastrofálne. Kým guvernér prišiel iba o 400 vojakov, na strane povstalcov zahynuli desaťtisíce mužov.

Povstanie potlačili, no ďalší osud statočnej kráľovnej nie je celkom jasný. Dobové pramene ponúkajú dve verzie jej smrti - buď zomrela v krutom boji, alebo sa zúfalá z drvivej porážky otrávila jedom, aby predišla zajatiu. Napriek smutnému koncu je hrdinská a odhodlaná ryšavá bojovníčka aj pre dnešných Britov nesmrteľným symbolom slobody a boja proti utláčateľom.

DISKUSIA
9.3. 2018 10:00
Diskusia