MENU
Menu

Štýl Beštie v ľudskej koži. Toto boli najhorší nacistickí pohlavári

Nacistický režim v Nemecku medzi rokmi 1933 až 1945 bol nesporne jedným z najhorších, aké kedy existovali. Režim však tvoria ľudia, preto vám prinášame zoznam tých, ktorí sa do veľkej miery podieľali na zločinoch proti ľudskosti, aké si je len ťažko predstaviť.

Beštie v ľudskej koži. Toto boli najhorší nacistickí pohlavári
Hermann Wilhelm Göring
Veterán prvej svetovej vojny bol počas tej druhej veliteľom luftwaffe, leteckej časti nacistickej armády, a taktiež zakladateľom gestapa. Po dobytí veľkej časti Francúzska sa podieľal na konfiškácii majetku Židov a nadobudol majetok obrovskej hodnoty. Po zranení, ktoré utŕžil v roku 1923 sa stal závislým na morfiu. V roku 1940 nariadil bombardovanie Veľkej Británie a taktiež sa podieľal na organizácii holokaustu. Počas norimberských procesov ho odsúdili na smrť obesením, ale deň pred popravou spáchal samovraždu pomocou kyanidovej kapsule.

Ilse Kochová
Ilse Kochová, tiež známa ako „suka z Buchenwaldu", sa preslávila najmä svojou krutosťou k väzňom. Vydala sa za dôstojníka SS Karla Kocha, no zatienila ho svojím odporom voči ľudskosti. Často sa napríklad potulovala po pracovných táboroch nahá, len s bičom a revolverom, a každého muža, ktorý sa na ňu pozrel, bez milosti zastrelila. Taktiež ju obvinili z toho, že väzňov so zaujímavými tetovaniami dávala popraviť a z ich kože si potom urobila tienidlá na lampy. Po vojne strávila niekoľko rokov vo väzení a v cele sa v roku 1967 nakoniec obesila.

Joseph Goebbels
Doktor Joseph Goebbels bol ríšskym ministrom propagandy a zarytým antisemitom. Jeho plamenné prejavy namierené proti Židom odštartovali konečné riešenie židovskej otázky a dokázali brilantne zmanipulovať verejnosť. Vynašiel pojem „totálna vojna" a aj v čase, keď bolo jasné, že Nemecko čaká porážka, dokázal ľudí presvedčiť o opaku. Deň po Hitlerovi spáchal spolu s manželkou samovraždu, no ešte predtým nezabudol otráviť aj svojich šesť detí.

Franz Stangl
Stangl sa narodil v Rakúsku a bol veliteľom koncentračných táborov Sobibor a Treblinka. V roku 1940 sa na rozkaz Heinricha Himmlera stal vrchným pohlavárom programu T-4 v inštitúte eutanázie na zámku Hartheim, kde popravovali mentálne a telesne postihnutých ľudí. Po vojne z Nemecka utiekol, nakoniec sa ho ale podarilo chytiť v roku 1967 v Brazílii. Súdili ho za smrť 900-tisíc ľudí a Stangl sa k činu priznal. Tvrdil však, že svedomie má čisté, a že si len plnil svoju prácu. Doživotný trest si odpykával len do roku 1971, keď zomrel na zlyhanie srdca.

Paul Blobel
Počas invázie do Sovietskeho zväzu bol Blobel plukovníkom a zároveň veliteľom Sonderkommanda 4a pohotovostnej jednotky Einsastzgruppe C, ktorá pôsobilo na Ukrajine. Útvar postupoval za pravidelnými jednotkami Wehrmachtu a zodpovedal za likvidovanie politických a rasových nepriateľov Nemecka. Blobel taktiež viedol masaker Baby Yar v Kyjeve a celkovo on a jeho muži vykonali 59-tisíc popráv. Rozsudok smrti bol vykonaný 8. júna 1951 obesením.

Josef Kramer
Kramer bol veliteľom koncentračného tábora Bergen-Belsen, neskôr aj tábora Auschwitz, a väzni ho prezývali „beštia z Belsenu". Priamo zodpovedal za smrť tisícov ľudí a ďalšie stovky pod jeho velením mučili. Až do popravy v roku 1945, ktorú vykonal známy britský kat Albert Pierrepoint, tvrdil, že len vykonával rozkazy.

Beštie v ľudskej koži. Toto boli najhorší nacistickí pohlavári
Ernst Kaltenbrunner
Rakúšan Kaltenbrunner nahradil Reinharda Heydricha vo funkcii náčelníka Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti, ktorý plnil funkciu tajnej polície. Aj najbližší spolupracovníci sa ho kvôli tvári posiatej jazvami báli. Bol jedným z hlavných organizátorov holokaustu a zároveň najvyšším predstaviteľom SS, ktorého popravili v rámci norimberských procesov.

Oskar Dirlewanger
Veterán prvej svetovej vojny viedol neslávne známu 2. brigádu SS Dirlewanger, ktorá sa skladala z tých najhorších a najbrutálnejších nemeckých kriminálnikov. On sám znásilnil minimálne dve 13-ročné dievčatá a viedol brigádu v bojoch proti partizánom v Sovietskom zväze. Vojaci pod jeho velením brutálne zabíjali, mučili a znásilňovali kohokoľvek bez výnimky. Dokázali mu tiež, že kŕmil ženy strychnínom (používa sa ako jed na potkany) a nechával svojich mužov, aby sa bavili pohľadom na obete zomierajúce v obrovských mukách. Karma si ale nevyberá. Po zranení ho v jednej z nemocníc odhalili francúzski vojaci, ktorí ho odovzdali do rúk Poliakom. Dirlewanger po niekoľko dní trvajúcom mučení a bitkách nakoniec 5. júna 1945 zraneniam podľahol.

Odilo Globocnik
Globocnik pochádzal z Rakúska a bol vysokým dôstojníkom SS. Má na svedomí životy stoviek tisícov ľudí, medzi ktorých patrili aj obyvatelia varšavského geta. Taktiež dozeral nad takzvanou lublinskou rezerváciou, v ktorej nútene pracovali desiatky tisíc Židov. Krátko po zatknutí spáchal samovraždu pomocou kyanidu.

Adolf Eichmann
Eichmann mal mimoriadny organizačný talent, ktorý však nanešťastie využil na brutálne zločiny. Koordinoval deportácie Židov a ich pohyb medzi koncentračnými a neskôr vyhladzovacími tábormi. Niekedy ho historici označujú aj za architekta holokaustu. Eichmann sa dokonca naučil hebrejčinu a naštudoval si o Židoch všetko, čo mohol, a to len preto, aby ich dokázal lepšie zmanipulovať. Pred koncom vojny ušiel do Južnej Ameriky a spravodlivosti unikal až do roku 1960 unikal spravodlivosti. Nakoniec ho však v Argentíne vypátrali izraelskí špióni a aj za cenu diplomatického škandálu vydal premiér Ben Gurion pokyn na jeho zadržanie. Eichmanna popravil obesením jemenský žid Šalom Nagar a jeho popol rozprášili do mora.

Joseph Mengele
Menegele bol spočiatku tým, ktorý dohliadal na selekciu deportovaných väzňov a rozhodoval, kto má zomrieť, a kto žiť. Známym sa však stal kvôli ohavným experimentom a zločinom, ktoré na ľuďoch vykonával v tábore Auschwitz. Keď napríklad jeden z nemocničných blokov napadli ploštice, nechal poslať do plynovej komory všetkých 750 žien, ktoré sa v ňom nachádzali. Mengele sa ale špecializoval najmä na dvojčatá. Jedného dňa napríklad vybral jednému z dvojčiat oči a pokúsil sa ich vložiť do temena toho druhého. Taktiež experimentoval so zmenami farieb očí tak, že do nich vstrekoval rôzne chemikálie. Po vojne ušiel do Južnej Ameriky a až do smrti unikal spravodlivosti. V roku 1979 ho v mori ranila mŕtvica a utopil sa. Telo sa podarilo identifikovať až v roku 1992 na základe testov DNA.

Reinhard Heydrich
Heydrich bol veliteľom Protektorátu Čiech a Moravy a taktiež v roku 1942 predsedal konferencii vo Wannsee, na ktorej sa preberali plány na deportáciu a vyhladenie židovského obyvateľstva. Bol jedným z hlavných organizátorov holokaustu, nakoniec sa ale nedožil ani konca vojny. Dňa 27. mája 1942 na neho českí agenti spáchali atentát a Heydrich o niekoľko dní na to zahynul.

Beštie v ľudskej koži. Toto boli najhorší nacistickí pohlavári
Adolf Hitler
O Hitlerovi sa popísalo obrovské množstvo kníh a podrobne rozobrať jeho konanie by trvalo celé dni. Zhrnieme teda len dôsledky megalománie tohto muža: milióny mŕtvych, obrovské materiálne škody, spustošené mestá či nástup komunizmu vo východnej Európe.

Heinrich Himmler
Ak sa niektorí nacista dá považovať za horšieho ako Hitler, je ním nepochybne Heinrich Himmler. Mnoho historikov práve jeho považuje za najväčšieho masového vraha všetkých čias, s veľkou pravdepodobnosťou však musí prvé miesto prenechať Stalinovi. Himmler sa snažil o vytvorenie čistej rasy, no jeho plány zničili Hitlerove prchké a neuvážené vojenské rozhodnutia. Keď ho Spojenci dolapili, čudoval sa, že s ním zaobchádzajú ako s kriminálnikom. Spravodlivosti sa ale nedočkal, spáchal samovraždu kyanidom.

DISKUSIA
13.12. 2014 6:00
Diskusia