Fajčenie je drahý zlozvyk a aj keď v Japonsku sú cigarety o čosi lacnejšie než u nás, ukrajujú z rozpočtu človeka slušnú sumu peňazí. No a v takej Ósake fajčiari dokonca riskujú nemalú pokutu, ak ich prichytia pri dymení v práci. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil pomerne vysoko postavený úradník.

Tomu naparili pokutu vo výške asi 10 500 eur, a to za všetky prestávky na fajčenie, ktoré si doprial počas 14 rokov v zamestnaní. Komisia vypočítala, že vyfajčil 4512 cigariet a strávil pri tom 355 hodín a 19 minút. A tak mu udelila zrážku zo mzdy.

Muža a dvoch jeho ďalších kolegov vyšetrovali kvôli fajčeniu na pracovisku ešte v septembri 2022 potom, ako sa na nich sťažovali iní zamestnanci. Na upozornenia od nadriadených dotyční nereagovali a o fajčiarskych návykoch klamali.

V marci 2022 napokon vyšetrovacia komisia rozhodla, že 61-ročný muž musí vrátiť približne 10 500 eur, o ktoré sa neprávom obohatil z verejných zdrojov. Vraj mu daňoví poplatníci nemajú platiť za jeho zlozvyk. Nasledujúcich šesť mesiacov bude navyše poberať o desať percent nižší plat.

Ósaka ma jedny z najprísnejších pravidiel pre fajčiarov na svete. V úradoch a na školách sa nesmie fajčiť už od začiatku 21. storočia a štátni zamestnanci majú počas pracovnej doby zakázané fajčiť od roku 2019.
Väčšina ľudí na sociálnych sieťach s udeleným trestom súhlasila. Našlo sa ale pár takých, ktorí tvrdili, že keby šiel dotyčný fajčiť mimo pracovisko, premárnil by ešte viac času. Ďalší zasa argumentovali tvrdením, že za iné zvyky ako pitie čaju či jedenie sladkostí sa nepokutuje.

Podobný prípad sa už v Ósake udial v roku 2019. Učiteľ vtedy musel zaplatiť asi sedemtisíc eur za približne 3400 cigariet, ktoré vyfajčil v rozpore s platnými nariadeniami.

Aký je váš názor? Dajte nám vedieť v komentároch.