Dôvodom nie sú Vianoce
Ak ste jedným z Grinchov aj vy a Vianoce proste neznášate, v prvom rade si uvedomte, prečo to tak je. Odborníci, ktorí sa venujú tzv. „christmas blues“, teda splínu z Vianoc, hovoria, že na vine je takmer vždy nejaký konkrétny dôvod. Rodinná udalosť, práca, financie, spomienky z detstva... A jedna takáto vec dokáže pokaziť celý mesiac v roku.

Bacha na symptómy
Spomínané „christmas blues“ nie je klasifikovaná choroba ani psychická porucha, ale tak či tak sa s ním spájajú nepríjemné príznaky. V bežných stavoch neznášanlivosti Vianoc sa objavujú hnev či nervozita, ale v tých horších prípadoch aj úzkosť, nechuť k jedlu, problémy so spaním či depresia. Na toto pozor a vtedy už treba svoj decembrový problém rozobrať s blízkymi či odborníkom.

Nájdite aspoň niečo pozitívne
Čo však môžete urobiť aj sami, aby ste sa počas vianočných sviatkov cítili o čosi lepšie, je nájsť na nich aspoň jednu pozitívnu vec. Upnite sa na ňu a spravte si z nej stredobod, okolo ktorého sa dané dni budú točiť. Potešia vás darčeky? Poteší vás radosť obdarovaných? Alebo kopa dobrého jedla či voľno v práci? Nájdite si to svoje a sústreďte sa len týmto smerom, aby vás ostatné - pre vás nepríjemné - okolnosti nerozptyľovali. Aspoň nie tak veľmi.

Nekazte to ostatným
Dôležité je uvedomiť si aj to, že ak prežívate sviatky v kruhu rodiny, známych či kamarátov, nie je na mieste kaziť im náladu svojím negatívnym nastavením. Okej, vy Vianoce nemusíte, ale ak oni áno, netrúste poznámky, neuťahujte si z ich snahy o výzdobu či prípravu stola, nepichajte slovne do všetkého, čo sa okolo vás koná. Vy si prežívajte svoje, oni svoje a berte to tak, že sviatky sú len raz do roka a o chvíľu končia.

Použite na prežitie humor
Mnohým pomáha humor, najlepšia zbraň v rôznych - aj nevianočno-naladených - situáciách. Otočte svoju nevôľu k sviatkom na srandu, uťahujte si zo svojho "grinchovstva" a uvidíte, že napätie trochu povolí a vy sa uvoľníte. S vami aj tí, s ktorými sviatky trávite, a tak okolo vás nevznikne zvláštna nepríjemná atmosféra, ktorá by vám všetkým tento čas znepríjemnil ešte o čosi viac.

Urobte to po svojom
No a samozrejme, robte veci tak, aby vám bolo aspoň trochu lepšie. Ideálne je nebojovať proti Vianociam, lebo tie prídu tak či tak, ale stráviť prípravy i prežívanie vlastným spôsobom. Chcete pracovať? Tak pracujte. Chcete odcestovať? Tak to urobte. Nemusíte ísť v tradičných šľapajach, ak vás niekto z domácnosti vyslovene nenúti. Dokonca aj darčeky či večera sa dajú vyriešiť alternatívne a máte to za sebou. Nový rok už vianočné depky zaháňa.