MENU
Menu
Muž z Marree

Štýl 5000 dolárov za vyriešenie svetovej záhady: Trúfnete si?

Máte možnosť si skvele zarobiť a ešte k tomu sa ocitnúť aj v pozornosti svetových médií. To by ste si mohli baby vyberať a na každý prsť by ste mali desať. Stačí maličkosť: rozlúštiť rébus muža z Marree.

Prišiel z neznáma
V Austrálskej púšti leží muž. Už to by bol zaujímavý bulvárny titulok, ale ak ešte pridáme, že meria do hlavy k päte 2,7 kilometra, už je to tajomstvo, ktorá zamestnáva záhadológov, konšpirátorov, ezoterikov ale aj serióznych vedcov dlhé roky. Dokonca NASA zvolila obraz muža z Marree, ako sa obrazec prezýva, za fotografiu dňa počas 29. decembra 2019. Ide oficiálne o najväčší geoglyf na svete a spozorovaný bol náhodným preletom lietadla v roku 1998.

Odmena päťtisíc dolárov
Dobrodruh a filantrop Dick Smith prišiel s odmenou päťtisíc dolárov pre človeka, ktorý vysvetlí, ako sa obraz muža v púšti objavil a takmer bez poškodenia vydržal viac ako dve dekády. Aj keď pravdou je, že muž z Marree tu nebude večne, pretože kvôli púštnej erózii obraz postupne mizne. Napriek tomu nebolo jednoduché stvoriť dielo, ktoré tak dlho odolalo času aj zrnkám piesku.

Zatiaľ ide len o domnienky
Jedno z neoficiálnych vysvetlení je, že autorom bude neznámy Američan, ktorý sa inšpiroval peruánskymi geoglyfmi na plošine Nazca, ktoré sú však staré tisíce rokov. Američania si túto teóriu zobrali za svoju aj preto, že pri mužovi sa našla sklenená fľaša s americkou vlajkou. Ďalšia teória hovorí, že dielo je výsledkom austrálskeho umelca Bardiusa Goldberga, ktorý si želal vytvoriť dielo viditeľné z vesmíru. Nanešťastie tento muž zomrel v roku 2002, teda skôr, ako sa pátranie dostatočne rozbehlo.

Existuje aj množstvo ďalších teórií a svedectiev, dokonca aj prihlásení sa k autorstvu, ale všetky zatiaľ stoja na vode. Rozlúštenie záhady by prinieslo slávu aj peniaze,  ale zdá sa pravdepodobné, že nakoniec muž z Marree raz zmizne v púšti bez toho, aby niekto skutočne vysvetlil, ako sa na nej objavil.