Slobodný život na kolesách

Pre súčasných mladých dospelých sú životné náklady astronomicky vysoké. Preto niektorí dočasne bývajú v aute, dodávke alebo v obytnom karavane. Mať dom na kolesách však pre niekoho môže byť vysnívaný cieľ bývania, tak ako pre Amandu. Po tom, čo mala problémy udržať si bývanie kvôli nízkej mzde, rozhodla sa vziať kontrolu nad svojou situáciou pevne do rúk a presťahovala sa do stanu. Po niekoľkých mesiacoch si kúpila obytnú dodávku, v ktorej našla domov a s ktorou môže slobodne objavovať prírodu a zároveň nájsť vnútorný pokoj. V útrobách auta nájdete množstvo praktických vecí, ktoré Amanda potrebuje k živou, ale aj spomienkové predmety od priateľov. Amanda a jej pes Frank si žijú život, ktorý im prináša množstvo zážitkov, slobody, ale najmä bez stresu z toho, či bude mať na budúci mesiac na nájom.

Keď sa práca a cestovanie spoja do jedného zážitku

Život v dodávke môže mať aj inú, oveľa luxusnejšiu podobu. Manželia Chris a Sara sa rozhodli vymeniť život v byte za bývanie v prerobenej dodávke so sprchou, hi-tech bezpečnostným systémom, plne funkčnou kuchyňou a kancelárskymi priestormi. Chris, Sara a šteniatko Kramer patria medzi dobrodružné trio, ktoré spojilo prácu a cestovanie. Vždy snívali o cestovaní na plný úväzok, preto sa rozhodli v máji 2018 splniť si svoj sen. Keďže majú zamestnanie, ktoré im dovoľuje pracovať na diaľku, neváhali ani sekundu. Dnes cestujú medzi Pacifikom a Atlantikom a vychutnávajú si život plnými dúškami. Ich domov je momentálne na kolesách v dodávke Sprinter, ktorú si prispôsobili. Pre zaujímavosť, tento typ dodávky stojí okolo 50-tisíc dolárov a náklady na jej prestavbu na obývateľný interiér tiež nie sú nízke.

Digitálny nomád

Digitálny nomád je niekto, kto žije nomádskym životným štýlom a pracuje na diaľku. Zvyčajne je „na voľnej nohe“ alebo má otvorený rozvrh práce, ktorý mu umožňuje cestovať. Počas pandémie sa tento životný štýl stal ešte populárnejší, pretože poskytol mnohým ľuďom istotu práce aj slobodu v podnikaní. Digitálny nomád zvyčajne nemá stály domov a býva v hosteloch alebo v krátkodobých prenájmoch. Môže žiť aj v prerobenom aute alebo karavane. Najčastejšie ide o cestovateľov, ktorí zarábajú peniaze online.

Námorní nomádi

Nie každý moderný nomád býva v rekreačnom vozidle, niektorí žijú na plachetnici. Brian a Karin Trautmanovci na lodi bývajú už vyše desať rokov a majú ju upravenú tak, aby mohli žiť celé mesiace mimo siete na odľahlých miestach, pričom elektrinu im vyrábajú solárne a veterné panely. Na lodi majú dokonca zariadenie na výrobu pitnej vody z morskej. Na palube je niekoľko mrazničiek, bohatý úložný priestor na potraviny a malá práčka! Doposiaľ preplávali vyše 155-tisíc kilometrov, čo je ekvivalent viac ako trojnásobného obehu Zeme okolo rovníka. Medzi ich najnovšie dobrodružstvá patrí plavba po Arktíde, kam zamierili po niekoľkých rokoch strávených v trópoch. Výzvou bude pravdepodobne fakt, že plavbu absolvujú aj so svojou šesťmesačnou dcérou Sierrou, kvôli čomu vybavili loď výkonným ohrievačom.

Niečo pre nomádov najvyššieho levelu

Ak patríte medzi absolútnych fajnšmekrov, ktorí nemajú núdzu o peniaze, môžete si dopriať najluxusnejší obytný karavan. Nemecká značka Morelo predstavila novinku najvyššej triedy v segmente obytných áut, ktorá dostala názov Grand Empire Liner. Na jej vývoji sa podieľal aj Mercedes-Benz. Interiér auta vyzerá doslova ako vnútro súkromného lietadla. Má kuchynský kút s najmodernejšími spotrebičmi a dostatkom úložného priestoru, nechýba kávovar, indukčný sporák, plynová rúra, umývačka riadu či mikrovlnka. Okrem solárnej technológie má auto výkonné napájanie pomocou dieselového generátora. V Morelo Grand Empire Liner je obývačka s pohodlnou sedačkou a barom, priestorná kúpeľňa so sprchou a spálňa s veľkou manželskou posteľou a strešným panoramatickým oknom. Do štandardu patrí centrálny vysávač, internetové pripojenie s wi-fi routerom a dve televízie. Lahôdkou je v karavane zabudovaná garáž pre ďalšie športové autíčko. Ak vás zaujíma cena, pripravte si niečo vyše 552-tisíc eur a karavan môže byť váš.