Netreba sa trápiť, že nám niečo nevyšlo, nepodarilo sa alebo sme spravili chybu. Život je raz taký, no treba rátať aj s tým, že sa druhá strana urazí či rovno nahnevá. Nejde len o partnerstvá, ale vzťahy ako také a je na každom, ako sa postaví k ospravedlneniu.

3 pravidlá správneho chlapa: Ako sa účinne ospravedlniť?
Ak ste na chybe vy, budete zatĺkať či prevezmete zodpovednosť? Asi netreba vysvetľovať, v ktorom prípade získavate na kredite a stúpate v očiach ostatných. Takže nádych a výdych, treba sa ísť ospravedlniť.

Najväčšie ospravedlnenie v dejinách: Po hádke s priateľkou urobil niečo šialené

1. Robte to osobne
Za každých okolností sa snažte využiť osobný prístup. Ak je teda možnosť. Každý dobre vie, že do SMS-ky či mailu sa veci píšu jednoduchšie, no o to laxnejšie sú aj prijímané. Ak vám teda záleží na tom, aby druhá strana naozaj poznala pravdu, postavte sa a choďte. Aj pre vás je táto možnosť lepšia, lebo vidíte prvotnú reakciu a môžete na ňu hneď nadviazať.

TOP TIPY, ako si udobriť frajerku

2. Uznajte svoju vinu
A čo vlastne vo vašom ospravedlnení zaznie? Väčšina z nás si to vopred aspoň zhruba pripraví, no veľmi často sú obsahom výhovorky, reči navyše či rovno klamstvá. Povedať ´prepáč´ a jedným dychom pridať kopu "obkecov", kto za to môže, je krok vedľa. Charakter dokáže uznať vlastnú vinu, nahlas ju pomenuje (hoci to môže byť trápne a mierne ponižujúce), ale prizná ju. Ak ste to týmto spôsobom ešte neskúšali, asi budete prekvapený reakciou druhej strany. Väčšinou je pozitívnejšia, ako by vinník v danej situácii očakával, a to práve vďaka priamemu ospravedlneniu.

Najväčšia chyba Billa Gatesa: Čo ľutuje americký miliardár?

3. Poznajte "protivníka"
Nejde o žiadne nekalé triky, ak sa na podanie ospravedlnenia pripravíte podľa toho, za kým idete. Vy najlepšie poznáte svoje okolie a mali by ste vedieť rozlíšiť, kto čo ocení. Partnerka určite vyžaduje iný prístup ako šéf, rozdielne veci poviete kamošovi ako svojmu dieťaťu. V každom prípade by však mala byť na prvom mieste pravda zabalená v jasnom a chybu-si-priznávajúcom ospravedlnení, následne vyberáte spôsob. Niekde lepšie zaúčinkujú sklopené oči aj uši, inde zase zábavný štýl s darčekom skrytým za chrbtom. Poznajte svojho "protivníka" a správnym prístupom sa veci rýchlo vyjasnia.

Autor: ling
Foto: Shutterstock