Francúz Gaetan Marron si nechal vyrobiť sklenú kocku s plochou len štyri metre štvorcové a strávil v nej 20 dní v jenom z obchodných centier v meste Marseille. Tvrdí, že chcel upozorniť na to, že ľudia teraz žijú neslobodne, chýba im interakcia s inými osobami aj veci, bez ktorých sa dá prežiť: kultúra a umenie.

Začiatkom decembra sa teda nechal dobrovoľne uzavrieť v presklenej kocke, kde ho mohli zákazníci obchodného centra pozorovať, rozprávať sa s ním a prispieť mu peniazmi. Gaetan Marron sa totiž spoľahol len na dary a uviedol, že za vlastné peniaze si počas konania „experimentu“ nebude kupovať jedlo. Aj to je podľa neho jedna zo súčastí pokusu.

„Myslím si, že počas pandémia, ktorá nás uväznila v domácnostiach, ľuďom pomohla prežiť práve kultúra,“ uviedol Marron v jednom z rozhovorov. „Bez nej by to bolo podstatne komplikovanejšie. Aj tak nám ale chýba kontakt s inými ľuďmi, ktorý sociálne siete nedokážu nahradiť. Podľa mňa nie je náhoda, že ľudia sa v súčasnosti cítia zle, aj keď nie sú fyzicky chorí.“

Vo svojom dočasnom domove má Francúz televízor, kávovar, tablet, knihy a skicár. Nudou netrpí, ale práve na to chce poukázať: že napriek materiálnemu komfortu človeku chýba kontakt s inými ľuďmi.“

Za kockou má umývadlo, z ktorého pije a umýva sa v ňom. Jediné, čo nemá, je toaleta, kvôli nej môže kocku opustiť na nevyhnutný čas. Sme zvedaví, či v kocke naozaj prežije celých 20 dní. Veľa mu už nechýba.