Súčasný rekord v súvislom čase strávenom pod hladinou mora držia dvaja biológovia z amerického štátu Tennessee, ktorí žili pod vodou 73 dní v roku 2014. Joseph Dituri z University of South Florida ich chce prekonať o rovných 27 dní. Začiatkom marca 2023 sa nasťahoval do podmorského hotela v Key Largo a opustiť ho plánuje až 9. júna. V priebehu niekoľkých mesiacov bude s tímom odborníkov monitorovať svoj telesný i duševný stav.

„Ľudské telo nikdy nebolo pod vodou tak dlho, preto ma budú monitorovať,“ uviedol profesor Dituri v jednom zo svojich videí. „Štúdia má zdokumentovať vplyv tohto pobytu na psychiku i moju telesnú schránku. Mám hypotézu, že sa mi polepší, a to v dôsledku vyššieho tlaku.“

Svoju hypotézu zakladá na zisteniach štúdie, ktorá ukázala, že počet zdravých buniek sa následkom pôsobenia vyššieho tlaku v priebehu piatich dní zdvojnásobí. Spolu s kolegami verí, že vyšší tlak by mohol predlžovať život a zabraňovať vzniku chorôb spojených so starnutím. V kabíne je tlak asi 1,6 vyšší než na povrchu Zeme.

55-ročného profesora bude v priebehu 100 dní navštevovať tím lekárov. Jeho členovia budú vykonávať najrôznejšie testy za účelom monitorovania Dituriho zdravotného stavu. Sme naozaj zvedaví, či sa mu podarí rekord prekonať.