MENU
Menu

Spektrum Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?

Každý živý tvor musí niekedy odpočívať a dokonca i živočíchy, ktoré vôbec nespia, si vedia odpočinúť. Väčšina hmyzu vstupuje do stavu nazývaného torpor, ktorý výrazne znižuje ich vedomie. Cirkadiánny rytmus majú dokonca aj baktérie, cyklicky prechádzajú rôznymi úrovňami aktivity na základe zmien svetla. Potreba spánku u zvierat musí byť v rovnováhe s prežitím, aby sa nestali polnočným občerstvením nejakého predátora. A preto si niekedy zvieratá vytvárajú bizarné spánkové návyky.

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?
Slony a žirafy spia postojačky

Keď ide o spánok v ľahu, veľké zvieratá ako sú slony alebo žirafy sa nemôžu ukryť, aby si oddýchli a musia byť stále pripravené bežať. Preto sa ich telá vyvinuli, aby sa dokázali rýchlo postaviť. V kolene majú „mechanizmus", ktorý sa uzamkne na mieste, takže sa nemusia spoliehať na svaly, aby zostali počas spánku stáť.

Medvedica odsúdená na doživotie: Ako je možné, že skončila vo väznici?

Rovnako je to u koní, dobytka a vtákov. Aj tieto zvieratá si však niekedy musia ľahnúť. Počas stoja sa totiž nedostanú do REM fázy spánku. Slon potrebuje spať v tejto fáze asi raz za tri až štyri dni v trvaní 30 minút. Ak zostanú ležať, ich vnútorné orgány môžu pod tlakom obrovskej váhy prasknúť. Žirafa spí asi 30 minút denne, v krátkych úsekoch, ktoré netrvajú zvyčajne dlhšie ako päť minút.

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?
Delfíny spia s jedným okom otvoreným

Delfín je ďalšie stvorenie, ktoré si nemôže pri spánku ľahnúť. Väčšina morských cicavcov musí byť na pozore pred predátormi, ale potrebujú sa nadýchať kyslíka. Tiež sú teplokrvné cicavce, ktoré žijú v chladných vodách oceánu, preto na udržanie telesnej teploty sa musia neustále pohybovať. A preto delfín môže spať len jednou polovicou mozgu.

Najsmrtiacejší patogén likviduje celé druhy, ohrozí svetový ekosystém?

Unihemisferický spánok s pomalými vlnami umožňuje delfínom regeneráciu, ktorú potrebujú inteligentné zvieratá, ale nielen veľryby. Mnoho druhov vtákov, najmä migrujúcich, tiež využíva túto formu spánku. Delfíny nepotrebujú počas spánku prekonávať veľké vzdialenosti. Mnohí visia na hladine v blízkosti povrchu alebo plávajú pomaly, ale vždy majú jedno oko otvorené. Niektorí dokonca pozorovali ako pri spánku plávajú v kruhoch.

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?
Mláďa kosatky nemôže spať

Kosatka a iné veľryby prvý mesiac po narodení nespia vôbec. Dospelé kosatky zvyčajne spia asi päť až osem hodín denne, ale matka a jej mláďa prvé tri až štyri týždne po narodení nemôžu spať. Dôvodov je niekoľko - mláďa nemá takú silu, aby držalo krok s húfom, nemá ani dostatok tuku, aby si vo vode udržalo telesnú teplotu. Aby prežilo, musí zostať v materskom prúde, ktorý ho bezpečne unáša. Dospelá kosatka sa musí udržiavať v pohybe, aby vytvorila tento kĺzavý prúd, a preto nemôže spať. Výskumníci veria, že matky sa v tom období vzdávajú dokonca aj unihemisférického spánku.

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?
Kačky spia v rade

Na rozdiel od kosatiek kačice nevynechajú žiadnu príležitosť na spánok. Dokážu spať unihemisfericky a dokonca používajú zaujímavú stratégiu, ktorá odradí akéhokoľvek predátora. Kačice často spia v rade, pričom tie na oboch koncoch spia s otvoreným okom a dávajú pozor. Kačice uprostred si môžu dovoliť spať obidvomi hemisférami, lebo vďaka kačiciam na hliadke sú v bezpečí.

Zvieratá, ktoré sú nevyhnutné pre existenciu človeka. Keď vyhynú, zmiznú aj ľudia

Ryby sa neboja tmy
Emmanuel Mignot zo Stanfordskej univerzity v Palo Alto v Kalifornii spolu s kolegami realizovali spánkové štúdie na zebričkách, aby zistili, či ryby môžu trpieť nespavosťou alebo depriváciou spánku. Zistili, že ryby majú jednoduchý cirkadiánny rytmus. Keď sú svetlá zapnuté, ryby nespia, keď nesvietia tak si zdriemnu, keď potrebujú. Ryby to majú jednoduchšie ako cicavce. Svetlo u nich spúšťa uvoľňovanie hormónu, ktorý potláča potrebu spánku. Neplatí to však pre jeden konkrétny druh rýb. Mexická jaskynná ryba bez očí nemá žiadny cirkadiánny rytmus.

Zvláštny spánok zvierat: Ktoré spia len polovicou mozgu?
So zubami v ľade

Mrože sa môžu vzdať spánku až na 84 hodín. Robia to pravidelne a bez akýchkoľvek výrazných príznakov ospalosti. Na zemi spia hlboko až 19 hodín vkuse, možno, aby vyrovnali spánkový deficit. Keď sú vo vode, môžu spať plávajúce na jej povrchu, ležiace na dne alebo stoja a opierajú sa o seba. Tieto spánkové fázy sú krátke, pretože mrože sa musia občas ísť nadýchnuť. Niektoré vynaliezavé mrože však majú zaujímavý fígeľ. Zabodnú svoje masívne kly do kryhy ľadu a spia. Ich hlava zostáva nad vodou, zatiaľ čo zvyšok tela majú ponorený vo vode.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain

 

DISKUSIA
2.7. 2019 10:00
Diskusia