Tieto zaujímavé zvieratá z nášho zoznamu síce stratili schopnosť vidieť svet okolo seba, ale našli inovatívne spôsoby prežitia.

Slepá beznohá jašterica - Dibamus Dalaiensis
Nový druh beznohej jašterice objavili v roku 2011 v Kambodži a ako už názov napovedá, je úplne slepá. Toto zaujímavé zviera má niektoré vlastnosti hadov, ale spadá pod čeľaď Dibamidae. Aj keď vyzerá podobne, má vonkajšie uši a v závislosti od pohlavia môže mať malé výbežky na miestach, kde by mali byť nohy. Kambodžská slepá beznohá jašterica nepotrebuje oči, pretože takmer celý svoj život trávi v zemi. Vyvinula sa pred hadmi a mnoho druhov, vrátane tohto novoobjaveného, ​​patrí medzi ohrozené. D. dalaiensis totiž žije na malom území na jedinej hore v Kambodži, ktorú ohrozuje ťažba dreva a iné priemyselné odvetvia.

Brazílska slepá tetra - Stygichthys Typhlops

a
Zdroj: Public Domain

V jaskyniach Minas Gerais v Brazílii žije slepá tetra, druh jaskynnej ryby, ktorá nielenže nemá oči, ale ani pigmentáciu. Rovnako ako iné druhy tetry, ryba meria päť centimetrov a žije v jaskynných rybníkoch relatívne osamotene. Vo voľnej prírode je tento druh čoraz vzácnejší, a to z veľkej časti v dôsledku redukcie miestnej vodnej hladiny, ktorá vyústila do vysychania mnohých rybníkov a potokov. Napriek nízkemu výskytu vo voľnej prírode ich niekedy chovatelia chovajú v akváriách a cenia si ich pre ich jedinečné vlastnosti. Tetry sú posledným zostávajúcim druhom Stygichthys, hoci kedysi existoval povrchový variant, ale strata biotopu mala pravdepodobne za následok jeho vyhynutie. Slepú tetru ohrozuje zníženie miestnej hladiny podzemnej vody.

Krevety v jaskyni v Kentucky - Palaemonias Ganteri

a
Zdroj: Public Domain

Jaskynné krevety sú sladkovodným druhom troglobitových kreviet, ktoré sa vyskytujú v jaskyniach Barren, Edmonson, Hart a Warren v grófstve Kentucky. Tento druh sa vyvinul bez očí a jeho škrupine chýba pigment, čo ho robí takmer úplne priehľadným. Krevety žijú výlučne v podzemných tokoch nachádzajúcich sa v jaskyniach, väčšinou v národnom parku Mammoth Cave. Prežívajú v nízkoenergetickom prostredí mimo sedimentu, ktorý sa do jaskyne vlieva pohybom podzemnej vody. Väčšina druhov kreviet má malé očnice s niektorými očnými receptormi, ale krevetke v Kentucky chýbajú, takže nedokáže snímať svetlo. Tento druh je ohrozený kvôli jeho obmedzenému výskytu, ktorý zaberá iba malú oblasť v Kentucky, kde trpí v dôsledku zlej kvality vody v dôsledku kontaminácie spodnej vody. Našťastie prebiehajú snahy o jej záchranu, aby toto podivné zviera definitívne nezmizlo zo sveta.

Jaskynný slepý pavúk - Adelocosa Anops

a
Zdroj: Public Domain

Tento slepý pavúk žije iba v niekoľkých jaskyniach nachádzajúcich sa v regióne Koloa na ostrove Kaua’i na Havajských ostrovoch. Pavúky sú relatívne malé - ich telo dosahuje dĺžku iba okolo 20 milimetrov. Ich pozemskí „bratranci“ majú veľké oči, ale tento druh ich už nepotrebuje. Pavúky sú úplne neškodné a takmer výlučne sa živia malými kôrovcami nachádzajúcim sa v jeho prostredí. Kvôli obmedzenému výskytu hrozí pavúkovi vyhynutie a poškodenie biotopu. Najväčšou hrozbou je použitie chemických a biologických prostriedkov na ničenie škodcov, ktoré likvidujú ich korisť. V súčasnosti je jaskynný pavúk ohrozeným druhom, preto v prebiehajú snahy o obmedzenie poškodenia jeho biotopov, aby mal šancu na prežitie. 

Texaský slepý mlok - Eurycea Rathbuni

a
Zdroj: Public Domain

Ide o neuveriteľne vzácny druh troglobitového obojživelníka, ktorý sa vyskytuje iba v San Marcos v Texase, kde ho nájdete v Aquaparku Edwards Aquifer. Dosahuje dĺžku až 13 centimetrov a má pomerne pestrý jedálniček, ktorý zahŕňa krevety, slimáky, malé ryby. Prvýkrát tento druh identifikovali v roku 1895, keď ich objavili v novovybudovanej studni, ktorá čerpala vodu z hĺbky 58 metrov. Odvtedy ich našli v ďalších siedmich lokalitách v San Marco a v okolí. Pretože tomuto slepému mlokovi chýbajú oči, loví vďaka snímaniu pohybu vody vo svojom prostredí, ktoré je normálne stojaté. Loví pohybom zo strany na stranu, pretože vníma zmeny tlaku vody. Tento druh je zriedkavý kvôli obmedzenému rozsahu a kvôli znečisteniu podzemných vôd v oblasti výskytu jeho populácia klesá. V súčasnosti prebiehajú snahy o záchranu druhu v jeho pôvodnom prostredí.