Joachim Ronneberg mal len 23 rokov, keď sa zúčastnil misie, ktorá zmenila budúcnosť sveta. Bol členom nórskeho odboja a v roku 1943 sabotoval nacistický jadrový program.

Zomrel posledný z mužov, ktorí zničili nacistický jadrový program
Zdroj: Profimedia
Ronneberg sa narodil v roku 1919 v nórskom Aalesunde. Ako 21-ročný bol svedkom vpádu nacistov do Nórska. Spolu s niekoľkými priateľmi ušiel z okupovanej domoviny do Škótska.

Bitka pri Kohime: "Stalingrad východu", na ktorý sa zabudlo

V Tretej ríši sa medzitým realizoval jadrový program. Hitler chcel atómovú bombu, na jej výrobu však bola potrebná takzvaná ťažká voda., teda voda, v ktorej sú atómy vodíka nahradené atómami deutéria. Jediným miestom, ktoré dokázalo vyrábať dostatok ťažkej vody, bola továreň spoločnosti Norsk Hydro v nórskom Rjukane. Spojencom bolo jasné, že ju treba zničiť. Vznikla tak Operácia Gunnerside.

Unikátne fotky z geta v Lodži: Panovali tu neľudské podmienky

Problém bol, že továreň ležala hlboko pod zemou a tým pádom sa nedala zbombardovať. Britský špeciálny tím zložený z 35 mužov, ktorých úlohou bolo fabriku sabotovať, taktiež zlyhal.

Následne padla voľba na 23-ročného Ronneberga a jeho osem kamarátov. Práve oni mali s povolením samotného Winstona Churchilla podniknúť ďalšiu misiu do Nórska. Vo výbave mali kyanidové tabletky pre prípad, že by padli do rúk nacistov. Nik z mužov nerátal s tým, že prežije. Ako Ronneberg uviedol v jednom z rozhovorov, všetci si mysleli, že ide o jednosmernú cestu. Mimochodom, členom tímu bol aj Knut Haugland, jeden z mužov, ktorí sa pod vedením Thora Heyerdahla vydali na expedíciu Kon Tiki.

Operácia Gunnerside začala 27. februára. Nóri skočili z lietadla a dopadli pomerne ďaleko od továrne. Nasadili si teda bežky a v noci museli prekonať niekoľko kilometrov, kým dorazili k rokline, ktorá ich delila od fabriky. Zliezli na dno, prebrodili sa cez rieku a dostali sa až k továrni. Tu úspešne nastražili výbušniny a ušli.

Koniec konšpirácií: Hitler zomrel v Berlíne, analyzovali jeho chrup

Scenár ako z akčného filmu sa začal odohrávať až potom, ako nemeckí vojaci začuli explózie a pochopili, čo sa vlastne stalo. Po Ronnebergovi a jeho kumpánoch onedlho pátralo tritisíc Nemcov, no márne. Sabotéri úspešne ušli do Švédska vzdialeného asi 300 kilometrov. Za to vďačili najmä už spomínaným bežkám. Ronneberg sa neskôr zmienil, že vlastne ani nevedeli, aký obrovský dopad na nemecké vojnové úsilie mala ich akcia. To pochopil až koncom vojny, keď Američania zhodili jadrové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tvrdil, že ak by sa k tejto zbrani dostali Nemci, Londýn by skončil rovnako ako Hirošima.

Po vojne Ronneberg pracoval v médiách a prednášal na školách. Zomrel 21. októbra 2018 ako posledný z členov tímu, ktorý zlikvidoval nacistický jadrový program.