MENU
Menu

Spektrum Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov

Asi osem kilometrov od Ypres sa uprostred polí nachádza malá vodná plocha s názvom Jazierko mieru. Jeho vznik sa však datuje do obdobia prvej svetovej vojny a bol plný násilia. Spája sa totiž s jednou z najväčších explózii v dejinách.

Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov
Foto: Flickr/Eric Huybrechts
V roku 1916 zúrila zákopová vojna. Nemci okupovali pobrežia Belgicka a využívali prístavy ako základne pre ponorky, s ktorými útočili na obchodné a zásobovacie lode Dohody. Pre Britov bolo dobytie týchto prístavov jedným z kľúčových cieľov. Ešte predtým však museli vyhnať Nemcov z Messinského hrebeňa: zvlnenej pahorkatiny južne od mesta Ypres.

VIDEO: Zošaleli z bombardovania: Shell shock pripravoval vojakov o rozum

V predchádzajúcich týždňoch sa Britom darilo podkopávať pod nepriateľské pozície, ukladať do nich nálože a následne ich nechať vybuchnúť. Veliteľ Douglas Haig rozhodol, že rovnakým spôsobom sa má dobyť aj Messinský hrebeň.

Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov
Roty Kráľovských ženistov v nasledujúcich mesiacoch opatrne kopali tunely pod pozíciami Nemcov. Museli si dávať pozor na načúvajúcich nepriateľov v takzvaných pozorovacích šachtách, ktorí pátrali po britských ženistoch. Keď boli tunely dokončené, armáda do nich nanosila 450-tisíc kilogramov výbušnín.

FOTO: Plastická chirurgia v prvej svetovej: Takto sa naprávali devastačné zranenia (18+)

7. júna 1917 o 3:10 ráno došlo k detonácii. Všetky nálože explodovali v jednom momente a došlo k jednému z najväčších nejadrových výbuchov dejinách. Seizmografi v 20 kilometrov vzdialenej Lillskej univerzite si ho pomýlili so zemetrasením. Explóziu zachytili aj prístroje v Utrechte 200 kilometrov od Messinského hrebeňa. Kolovali chýry, že zvuk výbuchu bolo počuť až v Londýne a Dubline. Očití svedkovia hovorili o stĺpoch ohňa, ktoré vyrazili zo zeme.

Potopenie lode Szent István: Pozrite si jediné VIDEO svojho druhu

Najväčšie nálože sa nachádzali pod miestom zvaným Hill 60, o ktorom bol nakrútený aj film. Tu ležalo 24 ton výbušnín. V bani Caterpillar bolo dokonca až 32 ton výbušnín. No a pod jedným z najvyšších miest Messinského hrebeňa s názvom Spanbroekmolen ležalo až 41 ton náloží a to v hĺbke 27 metrov pod povrchom. Práve na tomto mieste vzniklo Jazierko mierku s hĺbkou 12 metrov a priemerom 75 metrov.

Trosky padali tak ďaleko, že im za obeť padli aj desiatky britských vojakov v zákopoch. Na strane Nemcov boli straty oveľa vyššie, odhadujú sa na asi desaťtisíc mužov.

Zo zeme vyrazili stĺpy ohňa: Podzemné explózie, ktoré zabili desaťtisíc mužov
Večer pred útokom generál Charles Harington povedal novinárom: „Džentlmeni, neviem, či zmeníme históriu, ale určite zmeníme geografiu." Mal pravdu, Messinský hrebeň má dnes skutočne iný tvar než pred tým osudným júnovým dňom.

FOTO: Kanárikové dievčatá: Ženy, ktoré vojnová mašinéria sfarbila nažlto

Mimochodom, nie všetky nálože vybuchli v júni 1917. Jedna napríklad explodovala v roku 1955 počas búrky, keď blesk zasiahol elektrický stĺp, ktorý sa náhodou nachádzal presne nad výbušninou. Jedinou obeťou bola našťastie len krava.

DISKUSIA
29.6. 2019 11:00
Diskusia