MENU
Menu

Spektrum „Zelené“ projekty, ktoré škodia planéte

Byť eko, bio, raw a uvedomelý k planéte je dnes trendy. No mnohí nadšenci ekologických projektov veria iba (seba)klamu, že planéte škodia menej ako tí, čo si miesto elektromobilu kúpia auto s naftovým motorom.

„Zelené“ projekty, ktoré škodia planéte
Elektrické automobily
Možno majú zmysel v preľudnených veľkomestách, kde sa nebudeme musieť dusiť pod perinou výfukových plynov. Ale ak ide o ohľaduplnosť k planéte, majitelia elektromobilov by si zaslúžili čierny bod. Problémom sú batérie a ich výroba. Podľa Švédskeho environmentálneho výskumného inštitútu sa pri výrobe batérií do elektromobilov produkuje enormné množstvo oxidu uhličitého. Napríklad Nissan Leaf má kapacitu baterky približne 30 kilowatthodín a Tesla Model S približne 100 kilowatthodín. Výroba batérie generuje približne 150 až 200 kilogramov oxidu uhličitého na kilowatthodinu. Takže baterka na Nissan už uvoľnila približne päť ton a baterka do Tesly 15 až 20 ton oxidu uhličitého ešte pred prvým naštartovaním. No a je potrebné pripočítať fakt, že ani elektrina sa zatiaľ nevyrába len z obnoviteľných zdrojov, takže tie eko autá až tak eko byť nemusia.

Vo vzduchotesnom stane dýchal len vďaka rastlinám: Ako dlho prežil?

Solárne panely
Tak ako lítiové batérie, aj solárne panely na výrobu elektriny nie sú úplne čisté. Na ich výrobu sa spotrebuje mnoho chemikálií vrátane hydroxidu sodného či kyseliny fluorovodíkovej. Takže už teraz je jasné, že po doslúžení sú aj nebezpečným odpadom. Okrem toho ich výroba spotrebuje mnoho elektriny aj vody. Súčasťou sú aj vzácne kovy a dodnes nie je vymyslený systém na ich recykláciu. Preto sú veľkým otáznikom pri znižovaní toxickej záťaže pre planétu.

FOTO: Z plastového pekla raj: Na indickej pláži konečne hniezdia korytnačky

Ekologické prostriedky
Dnes sú veľmi moderné a snažia sa presvedčiť užívateľov, že staré čistiace prostriedky sú plné toxínov. No ukazuje sa, že prírodný, ekologický a šetrný k prírode sú viac marketingové pojmy ako skutočne niečo prospešné. Štúdia z Melbourne School of Engineering ukázala, že aj mnohé takto označené výrobky obsahovali toxické zlúčeniny. Ak chcete skutočne prírodné čistiace prostriedky, siahnite po octe, sóde a citróne. Fungujú dobre a sú skutočne BIO.

FOTO: Aktivisti žijú na stromoch, bránia korporácii, aby vyklčovala les

Organické produkty
Je to opäť marketing. Pretože nie všetko netoxické je bez záťaže. Organické pesticídy sa totiž v niektorých prípadoch ukazujú omnoho vyššou záťažou pre planétu ako tie tradičné, syntetické. Takže aj keď si dáte kúsok hipsterksého manga pestovaného na organickej báze, nemáte istotu, že to je všetko bezbolestné pre planétu. A potom tu máme uhlíkovú stopu, aby si mohli moderní eko a raw fanatici vychutnať exotické ovocie z druhého konca zeme. Nehovoriac o tom, že ani telo sa neteší, keď dostane ovocie dokonale zabalzamované a ošetrené na to, aby vydržalo extrémne dlhý prevoz.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
26.2. 2019 8:00
Diskusia