MENU
Menu

Spektrum Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Najextrémnejšie podmienky pre život sú na Antarktíde. Jej ľad skrýva mnohé tajomstvá, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť podnebie na iných planétach. Vedci sa v súčasnosti zameriavajú na výskum nových foriem života, ktoré dokážu prežiť aj v takomto nehostinnom prostredí.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Jazero Vostok
Ide o najväčšie podľadovcové jazero na Antarktíde, ktoré je od okolitého sveta izolované vyše 20 miliónov rokov. Hladina vody sa nachádza približne štyritisíc metrov pod povrchom ľadu, čo je približne 500 metrov pod hladinou mora. Rozloha jazera je 14-tisíc kilometrov štvorcových s priemernou hĺbkou 344 metrov. Vo februári 2012 sa prvýkrát cez jeho ľadovú prikrývku prevŕtali ruskí vedci, ktorí v ňom hľadali nejaké formy života.

UFO v Antarktíde? Pozrite sa, čo našiel Google cez satelit

Po odstránení nečistôt z vrtu sa im podarilo izolovať bakteriálnu DNA, ktorá sa doposiaľ nikde inde nenašla. Je teda možné, že objavili novú formu života na Zemi, čo sa ešte musí laboratórne dokázať.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Južný oceán
Od roku 2000 sa piaty oceán sveta, ktorý obmýva kontinent Antarktídy nazýva Južný oceán. Pozostáva z južných častí Tichého, Indického a Atlantického oceánu. Jeho význam spočíva v tom, že sú v ňom silné prúdy, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri podpore globálnych morských prúdov. Zároveň pohlcuje obrovské množstvo oxidu uhličitého z atmosféry, napríklad absorboval 15 percent emisií oxidu uhličitého, ktorý vyprodukovali ľudia od priemyselnej revolúcie.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Pine Island Glacier (PIG)
PIG je najrýchlejšie sa topiaci ľadovec Antarktídy. Je známy tým, že prispieva k zvýšeniu hladiny morí viac než akýkoľvek iný ľadovec. Problém je v tom, že sa láme na kusy, rozpadá sa smerom zvnútra, čím sa topí aj jeho vnútorný pilier.

Amundsen a Scott: polárnici, ktorí sa nevrátili z výprav

Vedci vravia, že oblasť Antarktídy disponuje takým množstvom ľadu, že v prípade jeho roztopenia by hladina svetových morí zrejme v priebehu niekoľkých storočí či tisícročí narástla o neuveriteľných 60 metrov a zaplavila značnú časť pevniny. Efekt by bol katastrofálny pre životné prostredie a životy miliárd ľudí.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Obrovské piesočné duny
Hoci piesok sa väčšinou spája s teplejším podnebím, Antarktída má svoj spravodlivý podiel na existencii veľkých dún. Z určitého uhla pohľadu sa Antarktída považuje za najväčšiu púšť na svete. Je neuveriteľne chladná, suchá a veterná a nachádzajú sa na nej piesočné duny. Najväčšia z nich leží vo Victoria Valley a má neuveriteľných 70 metrov do výšky a vyše 200 metrov do šírky. Duny na Antarktíde sa pohybujú alarmujúcou rýchlosťou (1,5 metra za rok), ktorá sa za posledných 40 rokov strojnásobila.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Erebus
Erebus je najjužnejšie položená aktívna sopka na svete a leží na ostrove Ross v Antarktíde. Sopka je vysoká 3 800 metrov a je jednou z posledných sopiek na Zemi s aktívnym lávovým jazerom. Keďže kvôli erupciám vedci nemajú veľa príležitostí skúmať ju, cenný je výskum z roku 2013, keď malý tím vedcov vyliezol na Erebus a nahliadol do jej kaldery. Podarilo sa im zistiť zloženie hornín a dokonca odobrali aj vzorky podivných foriem baktérií, ktoré žijú v jaskyniach pri sopke. Sopka Erebus sa zviditeľnila aj jednou leteckou katastrofou z roku 1979, keď do nej pri vyhliadkovom lete narazilo dopravné novozélandské lietadlo. Zahynulo všetkých 257 cestujúcich a členov posádky.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?
Objavené fosílie
V novembri 2016 vedci našli na ľadovci Beardmore skamenené predné krídla nového druhu chrobáka. Zistilo sa, že tento hmyz žil pred 14 až 20 miliónmi rokov, kedy bola Antarktída teplejšia ako dnes. Nebolo to jediné tajomstvo, ktorý nám Antarktída odhalila. Pred viac ako 30 rokmi tu objavili drobné jednobunkové fosílie rias rozsievok, ktorých prítomnosť si vedci nevedeli vysvetliť. Podľa najnovších výskumov za ich výskyt môže silný vietor a ľadovce, ktoré sú oveľa menej stabilné ako sa predpokladalo.

DISKUSIA
12.1. 2017 6:30
Diskusia