Reklama

Zákerné spôsoby, ktorými živočíchy lovia svoju korisť

Morský čert.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
magazin.sk

Radomír

Externý prispievateľ

V evolučných pretekoch v zbrojení medzi predátormi a korisťou sa vyvinula široká škála zbraní a techník, ktoré poskytujú každej strane výhodu potrebnú na prežitie.

Mnohé živočíchy, ktoré sú zvyčajne korisťou, si vyvinuli spôsoby ako sa vyhnúť pozornosti predátorov, no i predátori našli rafinované spôsoby ako získať večeru - od maskovania až po predstieranie smrti.

Morský čert

Ide o obzvlášť škaredú rybu, ktorá žije v najtemnejších častiach oceánu. V čierno-čiernej hĺbke má pomerne málo koristi, a preto si ju musí aktívne prilákať. Robí to tak, že kooperuje s baktériami, aby si vytvorila svetelnú návnadu. Baktérie žijú vo vnútri ryby a vytvárajú bioluminiscenciu - strašidelné svetlo. Ryba zas poskytuje baktériám živiny. Keď ryby alebo chobotnice zbadajú žiarivú návnadu, plavú k morskému čertovi, no keď sú v dosahu dlhých zubov, otvorí veľké čeľuste a obeť má smolu. Keď sa nakŕmi, schová svoju žiarivú návnadu a číha v tme. Svetelnú nástrahu má len samica. Samce uvedeného druhu sú stokrát menšie, avšak rovnako rafinované. Pomocou veľkého zmyslového orgánu samec vyňuchá samicu a ako náhle je v jej blízkosti, uhryzne ju a postupne do nej vrastie. Úplne sa vzdá nezávislého života a zostáva celý život spojený so samicou, pričom občas do nej vypustí spermie.

Svetluška Photuris

Sledovanie svetelného tanca svetlušiek za súmraku je jedným z najkrajších scén v prírode. Ich pozorovanie vyvoláva romantické pocity nielen u ľudí, ale aj u iných svetlušiek. Svetlo je totiž znamením, že sa chrobák chce páriť. V tomto prípade však ide o falošná návnadu, ktorá končí smrťou samčekov. Svetlušky Photuris si vyvinuli bioluminiscenciu nezávisle od iných druhov svetlušiek a používajú ju len na napodobňovanie. Keď samec svetlušky uvidí svetielko, letí za ním. Namiesto zábavy mu však dravá svetluška Photuris vysaje z tela tekutinu a zožerie ho. Svetlušky produkujú chemikálie, ktoré im pomáhajú odháňať predátorov, ale tento druh Photuris nie. Ak chce ochranu, musí ho získať od svojej koristi. Lucibufagíny, ktoré odpudzujú predátorov, následne svetlušky Photuris „recyklujú“, aby chránili svoje vajíčka.

Tlamovec livingstonov

Zdroj: Shutterstock

Tlamovec livingstonov.

Hrať sa na mŕtveho môže byť skvelým obranným mechanizmom. Niektoré zvieratá niekedy predstierajú, že sú mŕtve, aby unikli predátorom. Pre rybku s latisnkým názvom Nimbochromis livingstonii to však nie je obranná, ale lovecká taktika. Malé ryby majú na sebe škvrnitý vzor, ktorý vyzerá, akoby im hnilo mäso. Im to vyhovuje, lebo keď klesnú na dno jazera a ležia úplne nehybne na boku pôsobia ako zdochlina. V prírode nie je nič lákavejšie ako jedlo zadarmo, preto sa čoskoro okolo zjavne uhynutej ryby zhromaždia iné ryby. Tlamovec ich napadne a korisť prehltne, aby sa znovu mohol hrať na mŕtveho. Tieto ryby žijú v jazere Malawi a miestni rybári ich nazývajú „kalingono“ - spáči.

Ryby z rodu aténovcovité

Ide o dosť zvláštne vyzerajúce ryby, pretože často vyzerajú ako čokoľvek iné len nie ako ryby. Spravidla sú malé a zavalité, so svalnatými plutvami, ktoré pôsobia ako nohy a umožňujú im chodiť po morskom dne. Majú i rôzne prívesky, vďaka ktorým sa maskujú na rôzne iné živočíchy - od morských rias až po koraly. Táto mimikry technika im pomáha skryť sa pred predátormi, ale najmä loviť. Vo svojom prostredí často nehybne sedia a čakajú, kým o nich korisť zakopne. Potom dokorán otvoria ústa a prehltnú ju. Ich ústa sa môžu zväčšiť až desaťnásobne, čo nedáva obeti veľký priestor na únik. Okrem maskovania používajú niektoré druhy rýb výrastky na hlavách, aby ešte lepšie prilákali korisť. Niektoré sa podobajú na červy, krevety alebo dokonca malé ryby - doplnené o falošné plutvy a očné škvrny.

Acanthaspis petax

Spoločenský hmyz ako mravce alebo včely sú majstrami v rozpoznávaní toho, kto patrí do ich hniezd a úľov. Pomocou vône identifikujú členov svojho kolektívu a keď zacítia neznámy pach, buď zaútočia, alebo votrelca vyhodia. Tento systém zvyčajne stačí, aby ich chránil, ale bzdocha Acanthaspis petax našla príšerný, ale dômyselný spôsob, ako ich oklamať. Tento chrobák sa maskuje mŕtvolkami mravcov. Pomocou lepkavého sekrétu ich zlepí do kôpky, ktorú si nosí na chrbte. Vďaka tomu sa môže priblížiť ku koristi bez toho, aby si všimli, že ide o predátora. Pach mŕtvych mravcov dokonale maskuje arómu bzdochy. Obrovská hromada tiel na jej chrbte vytvára neobvyklý tvar, ktorý mätie oko hmyzu. Kamufláž funguje aj na ochranu pred predátormi, pretože bzdocha ho v prípade ohrozenia dokáže odhodiť.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Radomír

Externý prispievateľ
Na jeho kvalitné a rozsahom dlhšie články čitatelia nedajú dopustiť. Venuje sa v nich tým najrôznejším zaujímavostiam, aké si len viete predstaviť, a len máloktorá oblasť ľudského poznania je mu úplne cudzia.