Ak dokážete zadržať dych a ponoriť sa až na dno, patríte k mizivej menšine ľudí so skvelými pľúcami – alebo ste po ceste zamdleli. Ste totiž v Y-40 Deep Joy čiže Hlboká radosť, v bazéne s ohromujúcou hĺbkou -40 m, čo je najhlbšie „kupko“ na svete. Neuveriteľné plavecké centrum navrhol preslávený architekt Emanuele Boaretto a nájdete ho v štvorhviezdičkovom hoteli Terme Millepini v Montegrotto Terme v Taliansku.

Atrakcia, ktorá predbehla doterajšieho držiteľa rekordu, bruselský bazén Nemo s hĺbkou -33 metrov, bola v skúšobnej prevádzke od júna tohto roka. Dnes je už bežne prístupná verejnosti. Môžete sa v nej ponoriť do hĺbky rovnajúcej sa dvanásťposchodovej budove, alebo deviatim dvojposchodovým autobusom umiestneným na sebe. Neoprénový oblek vám tu však netreba, plavci sa môžu tešiť na stabilnú teplotu medzi 32 až 34 stupňami Celzia.

V bazéne je niekoľko platforiem v rozmedzí od -1,3 m do -12 metrov, šírka pri povrchu je 21 m, nižšie 18 m, ale postupne sa zužuje, ako klesáte do hlbín. Návštevníci môžu využívať zariadenie na voľné potápanie, ale navštíviť aj podvodnú jaskyňu pre potápanie začiatočníkov, venovať sa akvafitnesu, hydrokinézioterapii a špeciálnym aktivitám pre tehotné ženy. Ako atrakcia slúži unikátny podvodný tunel, ktorý je úplne priehľadný, takže neplavci si môžu obzrieť bazén bez toho, aby sa namočili. K dispozícii je aj plocha na opaľovanie s ležadlami na streche, kde sa plavci môžu zotaviť zo svojej hlbokej potápačskej skúsenosti. Y-40 s obsahom 4 300 m3 termálnej vody je otvorený po celý rok.

Bazén pred spustením do prevádzky otestovali pozoruhodné osobnosti z prostredia talianskych vodných športov vrátane talianskeho potápača Umberta Pelizzariho a Enza Maiorcu, „otca“ freedivingu v Taliansku. Freediverka Ilaria Molinari sa dokonca preobliekla za morskú pannu s rybím chvostom a potopila sa až do hĺbky 40 m za hlasného obdivu divákov.

Pre porovnanie hĺbky bazéna: Socha Krista Spasiteľa týčiaca sa nad Rio de Janeiro v Brazílii meria 38 metrov. Socha Slobody v New Yorku je bez podstavca asi 45 metrov vysoká. Bazén je o niečo plytší než polovica dĺžky futbalového ihriska, ktoré má povinne rozmer 105 m. Okolo 23 mužov s priemernou výškou by mohlo stáť jeden na druhom, aby dosiahli výšku 40 metrov. Najmenej sedem z týchto bazénov by sa zmestilo pod Eiffelovu vežu, ktorá má 301 metrov.