MENU
Menu

Spektrum Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta

O Wrangelovom ostrove ste zrejme nikdy nepočuli. Leží v Severnom ľadovom oceáne približne 150 kilometrov severovýchodne od Ruska. Ľudia ho neobývajú, v lete sa teplota ledva vyšplhá nad bod mrazu. Pre vedcov je však Wrangelov ostrov mimoriadne zaujímavý. Jedná sa totiž o posledné miesto na Zemi, kde žili mamuty. Predpokladá sa, že ešte v čase, keď v Egypte stavali pyramídy.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta
Mamuty na kontinente vyhynuli pred približne desaťtisíc rokmi. Vyhubili ich rast teploty, ubúdanie prirodzeného prostredia a v neposlednom rade aj ľudskí lovci. Izolované skupinky chlpatých obrov však prežili. Jedna taká existovala aj na Wrangelovom ostrove, a to ešte pred štyritisíc rokmi. Na ostrove sa našli prehistorické nástroje a uhlíková metóda ukázala, že ľudia tu žili po boku mamutov. Práve oni zrejme spôsobili ich definitívne vyhynutie.

11-ročný chalan objavil zachované torzo MAMUTA

V drsných podmienkach dnes existuje prekvapivo pestrý ekosystém. Žijú tu polárne líšky, tulene, mrože, pižmone severské, hraboše a mnoho druhov vtákov. Mimoriadne sa tu však darí najmä polárnym medveďom. Je ich tu toľko, že chaty, kde občas prebývajú vedci, majú okná chránené železnými bodcami pre prípad útoku.

Vedci chcú naklonovať predátora z doby ľadovej, môže sa im to podariť

Wrangelov ostrov má najvyššiu hustotu osídlenia polárnymi medveďmi v celej Arktíde. Šelmy sem prichádzajú v lete, keď sa topí ľad, a v zime ostrov opúšťajú. Chodia sem aj za účelom rodenia a výchovy mláďat a ich prípravy na zimu.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta
Medveď biely je tak trochu morský živočích. Najradšej žije na morskom ľade, ktorý prečnieva cez pevninu. Zdržuje sa blízko nezamrznutej hladiny a v mori loví korisť. V posledných desaťročiach však jeho prirodzeného prostredia ubúda v dôsledku globálneho otepľovania. Medvede tak trávia čoraz viac času na pevnine. Len pre porovnanie: pred 20 rokmi trávili na ľade o mesiac viac než dnes.

Na rozdiel od Kanady a USA sú medvede biele v Rusku chránené. Ich lov bol úplne zakázaný ešte v roku 1956, po páde ZSSR sa však čoraz väčším problémom stávali pytliaci. Tým ostávajú dodnes. A ako ľadu ubúda, približujú sa medvede čoraz bližšie k ľudským sídlam na Čukotke. V prípade ohrozenia života človek neváha zviera zastreliť.

Príšery z doby ľadovej: boli ozajstnými obrami

V roku 1976 ZSSR vyhlásil Wrangelov ostrov a neďaleký Heraldov ostrov za prírodnú rezerváciu. V 80-tych rokoch tu bol zakázaný aj chov sobov a dve malé dediny presídlili na kontinent. Dnes je Wrangelov ostrov ako jedno z piatich miest za severným polárnym kruhom zapísané na zoznam Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta
Na Wrangelovom ostrove nik trvalo nebýva, ale striedajú sa tu strážcovia, ktorých je vždy aspoň šesť. Dozerajú na prípadné pytliactvo, udržiavajú chaty v dobrom stave a spolupracujú s tímami vedcov. Nesmú vlastniť zbrane, ale disponujú signalizačnými pištoľami a sprejmi proti medveďom. Žijú v primitívnych podmienkach a medzi sebou komunikujú prostredníctvom vysielačiek. Majú síce autá, ale tie sú väčšinu času nepojazdné. A elektrina? Tú získavajú cez naftové generátory. Akurát, že nie vždy majú naftu.

Dnes je Wrangelov ostrov jednou z najmenej navštevovaných prírodných rezervácií na svete. Turisti potrebujú na návštevu špeciálne povolenie od ruských úradov, a to je len veľmi náročné získať. Medvede tak žijú v pokoji. Aspoň zatiaľ.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock, Public Domain

DISKUSIA
8.12. 2018 9:00
Diskusia