Menu
Bratislavký hrad

Kvíz Kvíz Ako poznáte slovenské hrady a zámky?

Slovensko máte možno aj vy prebádané zo všetkých strán a navštívili ste aj mnoho hradov, zámkov a kaštieľov. Poznáte však aj ich históriu? Tento zábavný kvíz vám možno povie o slovenských skvostoch viac...

1 z 14 Zrúcaninu Beckov a jej históriu určite poznáte. Keby však bola táto lokalita po prvý krát osídlená?

2 z 14 Kaštieľ Betliar je pýchou medzi kaštieľmi. Rod Andrášiovcov v ňom ukrýval vzácne:

3 z 14 Bojnice sú známe nie len vďaka zoologickej záhrade, ale aj vďaka jednému z najkrajších zámkov v Európe. Aký strom však stojí pred jeho vchodom?

4 z 14 Bojnický zámok je známy záhadami, ktoré sa nedarilo dlhé roky „prekusnúť“. O čo ide?

5 z 14 Myslíte si, že viete o Bratislavskom hrade všetko? Tak nám odpovedzte na jednoduchú otázku. Ako vysoko od hladiny Dunaja je hrad postavený?

6 z 14 Zámok Budatín leží na sútoku riek Váh a Kysuca len pár kilometrov od Žiliny. Kto je podľa legendy zamurovaný v jeho stenách?

7 z 14 Čachtice sú známe najmä vďaka krvilačnej grófke, ktorá podľa legendy zabíjala mladé devy a kúpala sa v ich krvi. Kto bol jej manželom?

8 z 14 K hradu Devín, jednému z najznámejších slovenských hradov sa viaže legenda podobne, ako na hrade Beckov. Niečo sa malo stať do roka a do dňa. Išlo o...

9 z 14 Hrad Krásna Hôrka v sebe tiež ukrýva legendu, tentokrát sa viaže k jeho vzniku a zvieraťu, ktoré za vznik hradu vlastne môže. O aké zviera išlo?

10 z 14 Oravský hrad vybudovaný na skale nad hladinou rieky Oravy v Oravskom Podzámku, je nie len jeden z najväčších na Slovensku, ale aj majestátny. Koľko komplexov tvorí hradný areál?

11 z 14 Smolenický zámok vás žiaľ, ak zájdete do jeho útrob, príliš neohúri, lebo je v súčasnosti využívaný ako hotel a na kongresové účely. V jeho okolí je však krásna záhrada a jaskyňa. Na ktorú jaskyňu myslíme?

12 z 14 Spišský hrad je postavený na travertínovom kopci v nadmorskej výške 635 metrov nad morom. Svoj život v ňom prežilo mnoho známych rodov. Na azda najdlhšie sa v ňom udomácnili Turzovci. Ako dlho si tento rok hrad užíval?

13 z 14 Hrad Šomoška leží v katastri Šiatorskej Bukoviny takmer presne na slovensko-maďarskej štátnej hranici a je považovaný za sopečný unikát. Postavili ho totiž v 13. storočí na sopečnom brale. Aký prírodný skvost sa však nachádza v jeho okolí?

14 z 14 Pýchou obce Topoľčianky, ktorá leží severne od Zlatých Moraviec je kaštieľ. Láka na návštevy a je to aj obľúbené letné sídlo prezidentov. Čím sa však zámok a jeho okolie môže okrem mohutnej sekvoje a anglického parku pýšiť?