MENU
Menu

Spektrum Významní ľudia, na ktorých história zabudla

Minulosť je plná pozoruhodných ľudí, ktorí vymysleli úžasné veci. Žiaci sa o nich učia v škole, pomenúvame po nich ulice a námestia. Lenže kedysi žili aj tisícky ľudí, ktorých mená zapadli prachom, pričom svojou prácou a objavmi neraz predčili i tých oveľa známejších. Pripomeňte si aspoň niektorých.

Významní ľudia, na ktorých história zabudla
Zdroj: Library of Congress
Edith Wilsonová - prezidentka(Foto: Public Domain)
Edith Wilsonovú poznajú pamätníci ako druhú manželku amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, ktorý bol vo funkcii v rokoch 1913 až 1921. Mnohí však už nevedia, že táto prvá dáma počas choroby manžela v podstate riadila Spojené štáty americké.

Čo by sa dialo, ak by bola Zem plochá? Vedci poznajú odpoveď

Keď v októbri 1919 prezident Wilson dostal mŕtvicu, čiastočne ochrnul a počas rekonvalescencie komunikoval iba s manželkou a lekármi. Často sa preto špekulovalo, že v skutočnosti o všetkom rozhodovala Edith, pričom dôkladne filtrovala informácie, ktoré sa k manželovi dostali. V tej dobe splnila sen mnohých žien, ktoré ju jednoznačne považovali za prvú americkú prezidentku.

Významní ľudia, na ktorých história zabudla
Hedy Lamarrová - herečka a vedkyňa(Foto: Public Domain)
Hedy Lamarrová je jednou z najkrajších herečiek strieborného plátna. Svoje exotické kúzlo a sexappeal predviedla vo vyše tridsiatich hollywoodských filmoch z obdobia 30. a 40. rokov, pričom bola prvou ženou, ktorá sa objavila na plátne úplne nahá. No vedeli ste, že excelovala aj na poli vedy a techniky?

Nacistickí vedci, ktorí prežili druhú svetovú vojnu

V podstate stála pri zrode mobilného telefónu, keď objavila spôsob prenosu rádiových vĺn, ktoré mali slúžiť na navádzanie torpéd. Na svoj objav získala v roku 1941 patent, pričom jej systém prenosu dát funguje aj pri dnešných GPS, satelitných televízoroch a mobilných sieťach. Spolu s priateľom vymyslela tiež tajný komunikačný systém „skákania frekvencií", ktorý sa stal základom pri vývoji WiFi a Bluetooth.

Významní ľudia, na ktorých história zabudla
Zdroj: Anne Purkiss
Helen Sharmanová - astronautka(Foto: Wikipedia/Anne-Katrin Purkiss)
Veľká Británia označila za prvého britského astronauta Tima Peaka, ktorý letel do vesmíru v roku 2015. Historici asi zabudli, že prvou britskou astronautkou bola Helen Sharmanová, ktorá pracovala ako chemička pre cukrárenskú spoločnosť. Keď počula rozhlasovú reklamu, ktorá hľadala astronautov bez skúsenosti, rozhodla sa prihlásiť. Veľká Británia v tom čase nemala vlastný oficiálny vesmírny program, preto rezervovala miesto pre svojho člena na sovietskej rakete, čím zároveň vyslala signál o zlepšení vzťahov medzi Veľkou Britániou a Sovietskym zväzom po studenej vojne. Z 13-tisíc žiadateľov po absolvovaní lekárskych a psychologických vyšetrení postúpila práve Helen, ktorá sa tak stala prvou astronautkou Veľkej Británie. V roku 1991 navštívila kozmickú stanicu Mir a vo vesmíre strávila osem dní.

Významní ľudia, na ktorých história zabudla
Percy Julian - chemik(Foto: Blackinventor.com)
Doktor Percy Julian nepochybne patrí medzi najgeniálnejších chemikov histórie, avšak fakt, že mal čiernu pleť, ho diskvalifikoval celý život. Napriek tomu, že v roku 1920 získal diplom z chémie na Harvardovej univerzite, nesmel na nej učiť ani pracovať. No nevzdal sa a neskôr sa stal jedným z najvplyvnejších chemikov v americkej histórii.

Stredovekí vedci, ktorí boli múdrejší než Einstein

Jeho objavy prispeli k začatiu výroby antikoncepčných tabliet, stal sa priekopníkom v oblasti syntézy ľudských hormónov, steroidov, testosterónu, estrogénu a podobne. Tiež sa zaslúžil o to, že sója je dnes potravinou, a nie hnojivom ako kedysi. Vďaka svojmu vplyvu v medicíne sa doktor Percy Julian stal prvým afroamerickým chemikom, ktorého zaradili do Národnej akadémie vied.

Významní ľudia, na ktorých história zabudla
Mary Anning - paleontologička(Foto: Public Domain)
Mary Anningová nemala príležitosť študovať, preto väčšinu dní trávila prechádzkami po pobreží Dorsetu. V tom čase bol zber fosílii v móde a ľudia z okolitých miest si ich predajom dokázali pekne privyrobiť. Keď si Mary uvedomila, že nachádza skutočné fosílie, začala sa tejto činnosti venovať naplno. Nakoniec sa stala jednou z prvých paleontologičiek na svete, pričom sa špecializovala na obdobie spodnej jury. Medzi jej najväčšie objavy patrí päťmetrový skelet ichtyosaura, ktorý našla v roku 1811. O niekoľko rokov neskôr našla úplnú kostru pterosaura a plesiosaura. Dodnes ju označujú za jednu z najvýznamnejších objaviteliek pravekých tvorov v počiatkoch paleontológie. Britská Kráľovská spoločnosť ju v roku 2010 zaradila na zoznam desiatich britských žien, ktoré najviac ovplyvnili históriu vedy.

DISKUSIA
18.12. 2018 8:00
Diskusia