MENU
Menu

Spektrum Vystavili múmiu dinosaura, zachovalejšieho nikdy v živote neuvidíte

„Nemáme iba kostru," ozval sa víťazoslávne jeden z paleontológov, ktorým sa podaril unikátny objav. „Máme dinosaura, ktorý akoby zahynul len prednedávnom." A neklamal. Vedcom sa skutočne podarilo nájsť múmiu živočícha, ktorý kráčal pod Zemi pred desiatkami miliónov rokov.

Vystavili múmiu dinosaura, zachovalejšieho nikdy v živote neuvidíte

Paleontológovia označujú dinosaura za zrejme najlepšie zachovalý nález v dejinách vedy. A to mu pritom vôbec nevidno kosti. Akoby aj, keď sú kryté skamenenou kožou a kostenými doskami, ktoré zvieraťu slúžili ako brnenie.

Objavili príbuzného Tyrannosaura, vládol plazom pred 80 miliónmi rokov

Kráľovské Tyrrellovo múzeum paleontológie v kanadskej Alberte odhalilo nález len nedávno. Mnohí vedci tvrdia, že označenie „fosília" v tomto prípade nie je vhodné a bude lepšie, ak ho označia za „múmiu". U tvora, ktorý má dokonca aj niektoré orgány, je to asi naozaj vhodnejšie.

Vystavili múmiu dinosaura, zachovalejšieho nikdy v živote neuvidíte

Keď bol tento dosiaľ neobjavený druh dinosaura (dostal pomenovanie nodosaurus) nažive, musel mať rešpekt aj oveľa väčších zvierat. On sám vážil okolo 1,5 tony a telo mu chránili kostené pláty a ostne. Bol to vlastne chodiaci tank, aj keď mierumilovný. Živil sa totiž výhradne rastlinnou potravou.

Obrovská stopa dinosaura: aký gigant ju zanechal?

Je záhadou, ako sa mohla múmia zachovať v takom dobrom stave. Vedci predpokladajú, že tvora pred 110 miliónmi rokov spláchla povodeň a zaniesla ho na more, kde sa utopil. Klesol ku dnu, ale nestal sa obeťou predátorov. Miesto toho ho pokryli minerály, ktoré časom nahradili jeho „brnenie", kožu aj orgány.

Tieto zvieratá by človeka zjedli ako jednohubku!

Nemyslite si však, že vedci našli nodosaura tak, ako ho môžete vidieť na fotografiách. Od roku 2011, kedy ho náhodou objavil pracovník ropného vrtu, stála jeho rekonštrukcia tím odborníkov asi sedemtisíc osobohodín. Ak niekedy múzeum v Alberte navštívite, určite si nenechajte ujsť prehliadku tohto exponátu.

DISKUSIA
17.8. 2019 11:00
Diskusia