MENU
Menu

Spektrum Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli

Väčšina ľudí počula o starých Egypťanoch, Aztékoch a Inkoch. Ale existuje mnoho ďalších starodávnych civilizácií, ktoré nie sú také známe, ale rovnako fascinujú odlišným spôsobom života. Tu je len niekoľko z nich.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli
Harappská civilizácia, 3300 až 1300 pred Kristom
(Foto: Wiki/Saqib Qayyum)
Táto civilizácia žila v oblasti, ktorá presahuje časti moderného Pakistanu, Afganistanu a Indie, na pláňach v blízkosti rieky Indus. Archeológovia objavili dôkazy o poľnohospodárskych spoločenstvách aj o celých mestách. Našli zvyšky dvoch miest, Mohendžodaro a Harappa, kde mnohé domy mali vlastné studne a kúpeľne s prepracovaným podzemným kanalizačným systémom. Sumerské dokumenty potvrdzujú obchodné, náboženské a umelecké aktivity v tejto oblasti.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Ľudia z údolia Indusu mali vlastné písmo, ktoré sa zachovalo na keramických a medených tabuľkách, no vedci ho doteraz nedokázali rozlúštiť. Jednou z mnohých odkrytých stavieb sú verejné kúpele v Mohendžodaro s rozlohou 83 metrov štvorcových, ktoré slúžili na rituálne účely. Dôvod zániku civilizácie je nejasný. Historici vytvorili niekoľko teórií, ktoré uvádzajú ako dôvod vyschnutie rieky alebo povodne, obchodné ťažkosti či inváziu neznámeho nepriateľa.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli
Kráľovstvo Aksum, 100 až 940
(Foto: Wiki/A.Savin)
Kráľovstvo Aksum ležalo v dnešnej severnej Etiópii a rozprestieralo sa od okraja Sahary na západe až k arabskej púšti na východe. Aksumiti používali vlastný jazyk ge'ez a obchodovali s ostatnými národmi vo východnom Stredozemí.

Tarpeina skala: Miesto, kde končili životy rímskych zradcov

V tom čase išlo o jednu zo štyroch najväčších mocností na svete. Napriek tomu dnes vieme o Aksume pomerne málo a vo všeobecnosti ho považujeme za „stratenú" civilizáciu. Podľa odborníkov išlo o spoločnosť založenú na hierarchii kráľov a šľachticov. Aksum označujú za rodisko kráľovnej Sáby a domov archy zmluvy, ktorá je údajne v miestnom kostole. Podľa legendy sem archu priniesol syn kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby, cisár Menelik I. Vo štvrtom storočí nášho letopočtu prijal Aksum ortodoxné kresťanstvo.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli
Konar Sandal, 4500 až 3000 pred Kristom
(Foto: Wiki/Pourjafari)
Lokalita Konar Sandal leží v meste Jiroft, v južnej časti Iránu. V roku 2002 v oblasti objavili terasovitý chrámový komplex, jeden z najväčších a najstarších svojho druhu na svete. K dnešnému dňu odkryli veľkú dvojpodlažnú budovu s veľmi hrubými stenami, čo naznačuje, že išlo o akýsi druh opevnenia.

Našiel sa najstarší syr v dejinách, dal by sa ešte jesť?

Objav naznačuje štruktúrovanú civilizáciu založenú na rituáloch a viere. Datujú ju do obdobia asi 2200 pred naším letopočtom. Podľa výskumníkov ide o samostatnú civilizáciu z doby bronzovej s vlastnou architektúrou a jazykom. Miesto sa, bohužiaľ, stalo predmetom rabovania a nepovolených vykopávok. Napriek tomu archeológovia dúfajú, že nájdu dôkazy o najstaršom písanom jazyku na svete.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli
Norte Chico, 3500 až 1800 pred Kristom (Foto: Wiki/I, Xauxa)
Civilizácia Norte Chico je veľkou záhadou. Doteraz vieme veľmi málo o tejto predkolumbovskej spoločnosti v Peru, ktorá je pravdepodobne najstaršou známou civilizáciou v Amerike. Existujú dôkazy o veľkých stavbách, vrátane pyramíd, komplexných zavlažovacích systémoch, ale len málo informácií o každodennom živote ľudí.

Staroveké alkoholy: dôkazy, že ľudia chľastajú už tisícročia

Osady Norte Chico ležali severne od modernej Limy, kde archeológovia objavili šesť pyramíd, z ktorých najväčšia je Piramide Mayor. Ľudia opustili svoje domovy okolo roku 1800 pred n.l. z neznámych dôvodov. Neexistuje dôkaz, že sa zapojili do vojnového konfliktu alebo ich zasiahla prírodná katastrofa. Osady však ležali v okolí troch hlavných riek, takže migráciu pravdepodobne spôsobilo dlhodobé sucho.

Vyspelé staroveké civilizácie, o ktorých ste doteraz nepočuli
Sanliurfa, Turecko(Foto: Wiki/Teomancimit)
Sanliurfa v modernom Turecku, pôvodne nazývaná Urfa, má dlhú a pestrú históriu a môže sa pochváliť množstvom zaujímavých archeologických nálezov. Jedným z nich je napríklad jaskyňa, ktorá je rodiskom proroka Abraháma. Veľmi blízko Sanliurfy leží neolitická svätyňa Gobekli Tepe s megalitickými vyrezávanými kameňmi, ktorá vznikla šesťtisíc rokov pred Stonehenge. Pravdepodobne je najstarším chrámom na svete.

Elitní vojaci staroveku, druhá časť

Kamene usporiadané v kruhu majú výšku až 5 metrov, každý váži sedem až desať ton. Najväčší kruh meria v priemere 20 metrov, na niektorých kameňoch sú vyrezané reliéfy rôznych zvierat, napríklad líšky, leva, škorpióna a supa. Prieskumy v oblasti naznačujú, že môže existovať až 16 podobných kruhov. Bohužiaľ, v roku 2018, neodborným postupom poškodili časť lokality, keď na ňu naliali betón.

DISKUSIA
23.4. 2019 10:00
Diskusia