Biologicky odbúrateľný obal

Hromady polystyrénu na skládkach sú jedným z najznepokojujúcejších problémov. KTM Industries má riešenie: vytvorili materiál na báze kukuričného škrobu na výrobu ekologických obalov. Každý deň sa na skládkach v USA ocitne približne 1 300 ton polystyrénu. Čo sa týka objemu, polystyrénové výrobky zapĺňajú 25 až 30 percent priestoru skládok po celom svete. A trvá asi 500 rokov, kým sa úplne rozloží. Na porovnanie, pene Green Cell Foam to trvá len štyri mesiace, pričom nevyžaduje špeciálnu recykláciu - môžete ju pridať do kompostu alebo bezpečne spáliť. Po kontakte s vodou sa dokonca úplne rozpustí.

Stroj na recykláciu sklenených fliaš

V roku 2015 DB Breweries vytvorili Brewtoleum, prvé biopalivo na svete výlučne z vedľajších produktov pri výrobe piva. V roku 2017 zasa predstavili iniciatívu „Pivný piesok z fliaš“ , keď vytvorili stroje, ktoré rozdrvia pivové fľaše na jemný, použiteľný piesok za päť sekúnd. Tým chcú znížiť závislosť sveta od piesku z pláží. Dve tretiny svetových pláží ustupujú, pretože ľudia na celom svete používajú piesok pri výstavbe a iných činnostiach. Či išlo o šikovný marketingový ťah alebo skutočný záujem o životné prostredie musíme uznať, že je to skvelý spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných fliaš. Stroje môžu byť priamo v supermarketoch a baroch, aby ich zákazníci mohli okamžite po vypití moku zlikvidovať.

Ooho Water - jedlé obaly na vodu

Každú minútu sa na svete predá milión plastových fliaš, do konca desaťročia to predstavuje viac ako pol bilióna ročne. Na výrobu jednej fľaše sa spotrebuje 162 gramov oleja a sedem litrov vody a uvoľní 100 gramov oxidu uhličitého. Každý rok unikne do svetových oceánov päť až 13 miliónov ton plastov, ktoré môžu skonzumovať morské vtáky, ryby a iné organizmy. Podľa výskumu nadácie Ellen MacArthur Foundation bude do roku 2050 oceán obsahovať, podľa hmotnosti, viac plastov ako rýb. Plastové fľaše sú teda vážnym problémom. Ale úžasní ľudia v Ooho vyvinuli inovatívnu alternatívu. Priesvitné obaly na vodu z morských rias a rastlín, ktoré sú plne biologicky odbúrateľné, dokonca jedlé. Po zahodení sa obal rozloží za štyri až šesť týždňov, prípadne ho môžete zjesť.

Húsenice požierajúce plasty

Od roku 1950 sa na svete vyrobilo viac ako 77 miliárd ton plastov, čo je viac ako tona na každého človeka. Vedci tvrdia, že našli riešenie na likvidáciu toho obrovského množstva odpadu – húsenicu požierajúcu plasty. Doteraz vedci objavili viac ako 50 druhov mikroorganizmov, ktoré dokážu premieňať plasty na energiu. Napríklad baktériu Ideonella sakaiensis objavili vedci v Japonsku v roku 2016 mimo továrne na recykláciu plastov. Baktérie zvyčajne konzumujú odumretú organickú hmotu, ale Ideonella sakaiensis si pochutnáva na určitom type plastu nazývaného polyetyléntereftalát (PET). Vedci zistili, že produkuje dva tráviace enzýmy, ktoré po kontakte s PET plastom rozložia dlhé molekulárne reťazce na kratšie, ktoré potom spracujú, aby uvoľnili energiu pre rast baktérií.

Nákupné tašky Avani Eco

Každý rok ľudia na celom svete spotrebujú bilión plastových tašiek, čo je viac ako pol milióna ton plastu. Napriek úsiliu korporácií o redukciu a recykláciu plastov sa z 5,8 milióna ton plastov od roku 1950 recyklovalo iba deväť percent. Papierové tašky tiež neprichádzajú do úvahy; pri ich výrobe sa minie štvornásobne viac energie, nehovoriac o škodlivých chemikáliách. Avani vytvoril plne biologicky odbúrateľnú nákupnú tašku z materiálov, ktoré sú šetrnejšie k planéte. Taška Avani Bio-Cassava je ukážkovým príkladom produktu, ktorý využíva výhradne biologicky odbúrateľné materiály. Tašky sú celé zo škrobu z koreňa manioku, takže sa úplne rozložia za 180 dní. Alternatíva k bežnej taške na potraviny je certifikovaná, neobsahuje geneticky modifikované suroviny, ropu a atrament používaný pri tlači je tiež úplne ekologický.

Sito na pitnú morskú vodu

Štúdia UNICEF ukázala, že 884 miliónov ľudí nemalo v roku 2017 prístup k pitnej vode. Grafénové sito ponúka riešenie: zmení morskú vodu na pitnú. Prelomovú technológiu vymysleli vedci z Univerzity v Manchestri pod vedením Dr. Rahula Naira. Ako to funguje? Molekuly vody cez sito môžu prechádzať, ale chlorid sodný nie, potrebuje na pomoc molekuly vody. Táto metóda čistenia vody je jednoduchá a zbaví morskú vodu až 97 percent chloridu sodného. Sito by vyriešilo krízu s pitnou vodou na celom svete, ale aj problém s mikroplastmi. Výskumníci zistili, že mikroplasty sú hlavnými prispievateľmi k znečisteniu a nachádzajú sa vo veľkej miere v životnom prostredí, dokonca aj v telách ľudí a zvierat.