MENU
Menu

Spektrum Vstup prísne zakázaný: Miesta, na ktoré človek nesmie vkročiť

Na svete existuje viacero miest, ktoré sú ťažko prístupné, príliš nebezpečné alebo chránené pred návalom turistov. Existujú však i miesta, na ktoré má človek vstup úplne zakázaný. Zoznámte sa s unikátnymi miestami, ktoré do svojich dovolenkových plánov radšej nezahŕňajte.

Vstup prísne zakázaný: Miesta, na ktoré človek nesmie vkročiť
Červená zóna vo Francúzsku
Nie všetky prírodné scenérie vo Francúzsku môžu obdivovať návštevníci. Neďaleko Verdunu leží opustená oblasť Zone Rouge, do ktorej majú ľudia vstup prísne zakázaný. Počas prvej svetovej vojny tu došlo k jednej z najkrvavejších bitiek v histórii. Oblasť dodnes patrí medzi mimoriadne nebezpečné kvôli nevybuchnutej munícii v zemi. Odborníci tvrdia, že potrvá 300 až 700 rokov, kým oblasť vyčistia, čo je vzhľadom na množstvo toxínov v pôde veľmi náročné a tiež neisté. Napríklad hladina arzénu je až 300-krát vyššia ako určuje norma. V mnohých častiach zóny dokáže prežiť iba jedno percento rastlín či živočíchov.

Zákaz vstupu deťom do reštaurácie: Výstrelok, či štandard budúcnosti?

Ostrov Severný Sentinel
Cestovať na tropický ostrov Severný Sentinel v Indickom oceáne je nelegálne. Ide o najnebezpečnejšie a najťažšie prístupné miesto na planéte kvôli domorodcom, ktorí už storočia žijú bez kontaktu so svetom a zabijú takmer každého, kto sa k ostrovu priblíži. Kmeň Sentinelov je etnikum staré asi 60-tisíc rokov. Dodnes nie je známy presný počet obyvateľov ostrova, podľa odhadov tu žije od 100 do 500 ľudí. Kmeň tvoria len dve skupiny ľudí - lovci a zberači. Na lov používajú oštepy a luky a tieto zbrane neváhajú použiť ani proti prípadným návštevníkom. V priebehu 20. storočia sa svet niekoľkokrát pokúšal nadviazať s domorodcami kontakt, no takmer všetky pokusy skončili katastrofálne. Ostrovania skoro všetkých, ktorí sa k ostrovu priblížili buď zabili, alebo odohnali.

Biblická Archa zmluvy v Etiópii
Jedným z najvyhľadávanejších artefaktov z Biblie je Archa zmluvy, ktorá je údajne uložená v etiópskom meste Aksum. Nachádza sa v katedrále Svätej Márie zo Zionu, ktorá stojí na zvyškoch oveľa staršieho kostola. Podľa Biblie je Archa zmluvy drevená pozlátená truhlica, ktorá ukrýva dve kamenné tabule s vyrytým desatorom Božích prikázaní. Do katedrály majú povolený prístup iba muži, no ani oni nemôžu Archu vidieť. Údajne na svete žije len jediný človek, ktorý ju zhliadol na vlastné oči a teraz je jej hlavným strážcom. Keďže prístup k artefaktu nie je možný a vedci ju nemôžu preskúmať, preto väčšina historikov zastáva názor, že pravdepodobne ide o iný predmet.

Neuveríte, ktoré veci vlády zakázali

Hadí ostrov pri Brazílii
Približne 150 kilometrov južne od centra mesta Sao Paulo v Brazílii leží Hadí ostrov, na ktorý ľudia nesmú vstúpiť. Ostrov pomenovali podľa najjedovatejších hadov, ktoré na ňom žijú. Výskumní tvrdia, že na jeden meter štvorcový ich pripadá až päť. Ostrov je napríklad domovom unikátnej zmije, ktorá patrí medzi absolútne najjedovatejšie hady sveta. Jej jed by človeka zabil do hodiny po uhryznutí, bez šance na záchranu. Podľa odhadov na ostrove žije až štyritisíc týchto hadov. Hadiemu ostrovu sa vyhýbajú dokonca aj pašeráci exotických plazov, pričom za jeden kus vzácneho hada sa môže suma na čiernom trhu vyšplhať až do výšky 25-tisíc eur.

Wrangelov ostrov: Domov posledného mamuta

Diamantová baňa Mirny v Rusku
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, jamu nemá na svedomí príroda ani asteroid. Vznikla na Stalinov príkaz, ukrývala totiž obrovské bohatstvo. Ide o druhú najväčšiu umelo vytvorenú jamu na svete, ktorá leží na východe ruskej Sibíri. Jej rozmery sú skutočne fascinujúce, baňa je hlboká takmer 250 metrov a priemer má necelých 1200 metrov. V roku 1955 v oblasti našli horninu kimberlit, ktorá sprevádza výskyt diamantov. Počas najlepších rokov baňa vyprodukovala viac ako desa miliónov karátov diamantov ročne, čo zodpovedá 200 kilogramom diamantov. Otvorená ťažba skončila v roku 2001, ale v lokalite naďalej pokračuje ťažba pod zemou. Dnes je zakázané čo i len priblížiť sa k bani a rovnako je uzavretý vzdušný priestor nad baňou po správach o „vtiahnutí" lietadla do jamy, čo sa však nikdy nepotvrdilo.

Sopečný ostrov Surtsey pri Islande
Surtsey je sopečný ostrov pri južnom pobreží Islandu, ktorý vznikol v roku 1963 po trojročnej vulkanickej erupcii. Vynoril sa z Atlantického oceánu, pričom stĺpy popola po erupcii siahajú do výšky až 9 200 metrov. Po ochladení ostrov navštívilo mnoho geológov, biológov a ekológov a dnes je miestom dlhodobého biologického výskumného programu, na ktorom sa podieľajú islandskí a americkí vedci. Od roku 2008 patrí do programu Svetového dedičstva UNESCO a pre bežného človeka je nedostupný. Hlavným dôvodom zákazu je snaha vedcov pochopiť ako sa formuje ekosystém bez ľudského vplyvu.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
14.5. 2019 10:00
Diskusia