Mercatorova prjekcia udáva správny tvar krajín, ale iba niektorých - na úkor iných. Mnohé krajiny sveta na severe sú skreslené. Napríklad Severná Amerika vyzerá väčšia, alebo aspoň taká veľká ako Afrika, a Grónsko sa tiež zdá veľké ako Afrika. V skutočnosti by ste mohli vložiť Severnú Ameriku do Afriky a ešte stále budete mať dosť priestoru pre Indiu, Argentínu či Tunisko. Mapa naznačuje, že škandinávske krajiny sú väčšie než India, zatiaľ čo v skutočnosti je India trikrát väčšia. Aljaška je väčšia ako Mexiko a Čína je menšia než Grónsko.

Ale v skutočnosti je Čína štyrikrát väčšia ako Grónsko, Afrika je trikrát väčšia ako Severná Amerika a Mexiko je väčšie ako Aljaška. Grónsko je v skutočnosti iba jednou štrnástinou veľkosti kontinentu, ako možno vidieť na Gall - Petersovej mape, ktorá predstavuje správny podiel pevniny ku kontinentom. Môžete si myslieť, že nástup satelitných snímok a presných prístrojov, ktorých výsledkom sú mapy Google, zlepšil náš pohľad na svet, ale v skutočnosti to tak nie je. Skreslenie máp vzniká z technických dôvodov, no môžu ich ovplyvniť aj ideologické predpoklady.

Najväčšou výzvou pre kartografov je fakt, že je nemožné zobraziť reálny trojrozmerný svet na plochej mape. V dôsledku toho sa tvary svetových máp  spravidla menia  – od tvaru srdca až po kužeľ. Ale rozmanitosť sa postupne vytratila, keď svet prijal model, ktorý vynašiel Gerhard Mercator. Dnes zaznamenávajú mapy Google každodenne miliardy vyhľadávaní, pomáhajú ľuďom nachádzať cesty, ulice, mestá a krajiny a ich výrobca investuje do nového výskumu a vývoja.

Podľa tejto spoločnosti ide o „nikdy sa nekončiace pátranie po dokonalej mape. Všetky mapy sú však podriadené času svojho vzniku, miestu vzniku, a slúžia určitým účelom. Nijaká mapa nie je a nemôže byť definitívnym a absolútne prehľadným objektívnym zobrazením sveta. Každá z nich je neustálym dialógom medzi jej tvorcami a užívateľmi a ich chápaním svetových zmien. Príkladom môžu byť mapy, ktoré vznikli počas vojen či diplomatických konfliktov. Pri pohľade naspäť môže rozmanitosť máp odhaliť skutočnú históriu sveta.