Tri legendy o stromčeku
Mních z Greditonu
V 7. storočí odišiel mních z anglického grófstva do Nemecka, aby učil ľudí božie slovo. Legenda hovorí, že na opis najsvätejšej trojice použil trojuholníkový tvar jedličky. Ľudia preto ihličnany, hlavne jedle, začali uctievať ako boží strom. V 12. storočí ho na Vianoce vešali hore nohami priamo zo stropov.
Litovčania
Niekoľko legiend pochádzajúcich z pobaltských krajín hovorí o tom, že práve tu vznikol prvý vianočný stromček. V Rige na radničnom námestí je pamätná dlažobná kocka, ktorá označuje miesto, na ktorom bol údajne postavený prvý vianočný stromček.
Martin Luther
Legenda o nemeckom biskupovi hovorí o tom, že v roku 1535 doniesol svojej rodine ihličnatý stromček. Svetielka na ňom vzikli tak, že svojej rodine chcel priniesť atmosféru hviezdnej noci, a tak na ňom zapálil plno sviečok.
Ako to bolo u nás?
Vianočné stromčeky sa koncom 16. storočia začali objavovať v protestantských remeselníckych rodinách, lostoloch a v sídlach šľachty či bohatých meštianskych domácnostiach. "Vo Viedni sa vianočný stromček s horiacimi sviečkami objavil v roku 1816 vďaka Henriete, princeznej von Nassau-Weilbur," píše etnologička Zora Mintalová Zubercová vo svojej knihe. Na Slovensko sa dostal vianočný stromček až v polovici 19. storočia, avšak v roľníckych rodinách sa sporadicky objavil až koncom 19. storočia.
Z hory nad stôl
V chudobných obciach Slovenska sa stromček objavil dokonca neskôr, niekde až v 30. rokoch 20. storočia. Pre stromček chodil do hory gazda, ktorý ho potom zavesil na trám v dome priamo nad stolom. Bol symbolom prosperity, preto ho zdobili väčšinou ozdoby, ktoré predstavovali úrodu - slamené ozdoby, orechy, jablká či retiazky zo šípok a jarabiny.