Z čisto technického hľadiska žiaden prvý východ slnka neexistuje. Zem predsa rotuje, a tak je východ slnka takpovediac spojitým javom, ktorý nezačína ani nekončí, ale vyskytuje sa nepretržite na rôznych miestach našej planéty.
V rámci určovania času si ale ľudia vymysleli časové pásma a medzinárodnú dátumovú hranicu, ktorá určuje, kde jeden deň končí a iný začína. A tak panuje všeobecná zhoda, že prvý východ slnka sa deje práve na dátumovej hranici.
Medzinárodná dátumová hranica prechádza Tichým oceánom približne pozdĺž 18. stupňa zemepisnej dĺžky. Nie je však celkom rovná, občas uhýba, napríklad preto, aby nedelila jeden štát na dve časové pásma, prípadne z politických či ekonomických dôvodov. V jednom mieste je napríklad od 180. stupňa zemepisnej dĺžky posunutá o približne 3200 kilometrov východne a obchádza Kiribati.
Kiribati má zo všetkých miest na Zemi „najskoršie“ časové pásmo: UTC +14. Po väčšinu roka sa prvé východy slnka odohrávajú práve tu. Konkrétne na najvýchodnejšom ostrove Millennium Island, ktorý je však neobývaný.
Existujú však výnimky. Zem je voči vertikálnej osi naklonená o 23,5 stupňa, a tak sa smer dopadu slnečných lúčov na povrch našej planéty počas roka mení. A tak počas zimného slnovratu na severnej pologuli a letného slnovratu na južnej pologuli, teda 21. či 22. decembra, dopadajú slnečné lúče viac pod obratník kozorožca a na Antarktíde slnko nezapadá celých 24 hodín.
Keby ste však vyšli len kúsok na sever od 66,6 stupňa zemepisnej šírky, slnko by na pár minút kleslo za horizont a krátko po polnoci by zasa nastal východ slnka. Deje sa tak na neobývanom Youngovom ostrove, na ktorý si robí nárok Nový Zéland.
Lenže na Youngovom ostrove sa prvý východ slnka počas slnovratu koná len v desiatich až 15 percentách prípadov. Na vine je atmosféra, ktorá vplýva na lámanie svetla. Tento vplyv je zväčša taký silný, že v prípade Youngovho ostrova by sa vám zdalo, že slnko nezapadlo, hoci by už bolo za horizontom, a tak by ste následne nemohli povedať ani to, že ste videli východ slnka. Vo zvyšných 85 až 90 percentách prípadov teda prvý východ slnka počas slnovratu vidno na Dibbleovom ľadovci v Antarktíde.
V opačnom prípade, teda počas letného slnovratu na zimnej pologuli okolo 20. až 22. júna, je prvý východ slnka na severnej pologuli. Konkrétne na Diomedových ostrovoch v Beringovom prielive. Práve tadiaľto prechádza medzinárodná dátumová hranica a delí súostrovie na dva ostrovy. Veľký Diomedes patrí Rusku, Malý Diomedes zasa USA. A práve na ruskom ostrove nastáva v tomto období prvý východ slnka.