MENU
Menu

Spektrum VIDEO: Vták znie ako Boeing pri štarte: Pozor, znížte si hlasitosť

Možno by ste za najhlasnejšieho vtáka považovali dropa, supa či kondora, jednoducho takého, ktorý zaujme už svojou veľkosťou. Opak je však pravdou. Samec zvonca cencúľového váži iba 250 gramov, ale vydáva zvuk hlasný ako Boeing 747 pri štarte.

VIDEO: Vták znie ako Boeing pri štarte: Pozor, znížte si hlasitosť
Až donedávna držala titul najhlasnejšieho operenca kotinga krikľavá. Tím vedcov však v Amazónii nahral volanie zvonca cencúľového a zistil, že vydáva zvuk s hlasitosťou 125,4 decibelu. A to je ďaleko za hranicou toho, čo je ešte bezpečné pre ľudský sluch.

Vojna o vajcia: Keď sa ľudia zabíjali kvôli z bizarného dôvodu

Biológovia sa teraz čudujú, ako je možné, že samica zvonca považuje také hlasné zvuky nielen za príťažlivé, ale že ich vôbec vydrží počúvať bez poškodenia sluchu. Prvý tón pritom samec vydá so zobákom otočeným smerom od partnerky, akoby ju pripravoval na hlavnú zvukovú salvu. Samica už tuší, čo bude nasledovať, a tak kým on stihne otočiť hlavu a spustiť hlasovú kanonádu, ona odletí.

Vojna proti vrabcom: Konflikt, ktorý zabil milióny ľudí

Ornitológovia sa domnievajú, že samica sa k samcovi približuje len preto, aby si ho lepšie obhliadla. Netušia však, ako je možné, že pomerne malý vták je schopný vydať taký hlasný zvuk. Video nájdete pod článkom, ale varujeme vás: znížte si hlasitosť.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
10.11. 2019 22:00
Diskusia