MENU
Menu

Spektrum VIDEO: Úžasný talent: Autista dokáže nakresliť detailné panorámy miest spamäti

Mozartovi stačilo počuť hudobnú skladbu jediný raz, aby ju sám dokázal spamäti zahrať. Stephen Wiltshire je presne ako Mozart, ale vo výtvarnom umení. Stačí mu vidieť panorámu mesta jedenkrát a dokáže ju bez ďalších pomôcok detailne nakresliť.

VIDEO: Úžasný talent: Autista dokáže nakresliť detailné panorámy miest spamäti
Výtvarník Stephen Wiltshire bol diagnostikovaný autizmom v roku 1977, keď mal tri roky. Lekári predpokladali, že Stephen pravdepodobne nebude v živote úspešný, ale mýlili sa. Stephen začal ako päťročný chodiť v Londýne do školy pre autistické deti a už tam prejavoval silný záujem o kreslenie. Najskôr kreslil zvieratá, autá a časom prešiel na komplikované panorámy miest.

FOTO: Vynaliezavosť ľudí nemá hranice: Nápady, ktoré zahanbia aj MacGyvera

Už v detstve si získal pozornosť médií a ako osemročný predal svoje prvé dielo. Stephena uznávajú aj prominentní umelci a architekti, ktorí ho považujú za úžasný prirodzený a výnimočný talent. Stephen Wiltshire má v Londýne aj vlastnú galériu a svoje diela vystavuje po celom svete.

FOTO: Ďalší bizarný ošiaľ: Ženy sa premieňajú na bábiky

V súčasnosti Stephena baví najmä kreslenie panorám miest, pričom pred začiatkom kreslenia mu stačí krátky prelet nad mestom. Výnimočný umelec nakreslil už panorámy Sydney, Singapuru, Hong Kongu, Madridu, Dubaja, Jeruzalema, Londýna a Frankfurtu. Okrem toho nakreslil napríklad aj abecedu pamätihodností Londýna, čo znamená, že na každé písmeno abecedy nakreslil jednu z londýnskych zaujímavostí.

FOTO: Filter, ktorý mení pohlavie, robí vo svete šarapatu

Vo videu nižšie môžete vidieť časozberné video, ako Stephen kreslil panorámu mesta Singapur. Robil to na verejnosti, kde ho okoloidúci mohli pozorovať pri práci. Aby získal predlohu, Stephen Wiltshire absolvoval jeden krátky vyhliadkový let vrtuľníkom ponad Singapur a potom v priebehu piatich dní vytvoril niekoľko metrov dlhú a úžasne detailnú kresbu.

DISKUSIA
8.6. 2019 11:00
Diskusia