MENU
Menu

Spektrum VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu

Robí vám problém separovať plastový a papierový odpad? V malom japonskom mestečku Kamikatsu by ste sa potom necítili najlepšie. Jeho obyvatelia majú až 45 druhov kontajnerov a hrdo vyhlasujú, že ich mesto je z 80-tich percent bezodpadové. Ich cieľ je jasný: dohnať aj zvyšných 20 percent.

VIDEO: Separujú do 45 kategórií: Obyvatelia mesta chcú recyklovať 100 percent odpadu
V stredisku pre zber odpadov v Kamikatsu nájdete separátne kontajnery pre noviny, časopisy, kartóny, kovy, plastové fľaše, hliníkové plechovky, železné plechovky, prázdne obaly od sprejov a mnohé ďalšie.

Vesmírny bordel: Na Mesiaci nechali ľudia takmer 200 ton odpadu

Ešte pred pár rokmi bolo Kamikatsu rovnaké ako stovky ďalších miest v Japonsku. Odpad sa vyvážal na skládky, alebo spaľoval. Časť obyvateľov sa však rozhodla, že nechce takýmto spôsobom znečisťovať prírodu a pre svoju snahu strhla aj zvyšok miestnych ľudí. V roku 2003 predstavili koncept s názvom „Nulový odpad".

Alternatívy k plastom: Ich využívanie môže zachrániť Zem

Zo začiatku si na triedenie odpadu ľudia zvykali len ťažko. Hlavne umývanie plastových obalov si žiada veľa času, ktorý mnohým chýba a deliť plasty podľa farieb sa na prvý pohľad môže zdať zbytočné. Obaly od omáčok či olejov zasa nesmú končiť v jednom koši s PET fľašami od minerálok či iných nápojov. Z fliaš zasa treba strhnúť akékoľvek etikety. Noviny treba viazať a nevyhadzovať ich spolu s časopismi, ktoré sú vytlačené na inom druhu papiera. Pravidiel sú desiatky, ľudia sa ich však postupne naučili dodržiavať.

FOTO: Zabili ich plasty: Presvedčte sa, ako odpad decimuje vtáčiu populáciu

V Kamikatsu nie sú žiadne smetiarske autá, obyvatelia mestečka si odpad vyvážajú sami. V recyklačnom stredisku sa potom jeho pracovníci presviedčajú, že dotyční separujú správnym spôsobom. Funguje tu aj bezplatná výmena noseného šatstva či šperkov. Ak niekto nechce rifle a naopak hľadá košeľu, môže sa mu pošťastiť. V Kamikatsu dokonca funguje aj malá firma, ktorá z nechcených odevov vyrába rôzne predmety, napríklad plyšové medvede.

Z projektu, ktorý spočiatku ľudí zaťažoval, sa stala súčasť životného štýlu. Obyvatelia Kamikatsu sa začali inak dívať na odpad i na veci, ktoré kupujú. Každý z 1700 ľudí sa snaží pravidlá čo najviac dodržiavať a do roku 2020 chcú eliminovať aj tých 20 percent odpadu, ktoré končia na skládke.

Krátku videoreportáž z Kamikatsu nájdete pod článkom.

DISKUSIA
2.6. 2018 11:00
Diskusia