MENU
Menu

Spektrum VIDEO: Prvý hovoriaci stroj: Kedy vznikol hlas, ktorý nepatrí človeku?

Hlas v GPS navigácii či vo virtuálnom asistentovi v smartfóne nepatrí človeku. Neexistuje žiadna veľká databáza slov, z ktorých si softvér vyberá a skladá vety. Hlas totiž vytvára samotný program, a to tak dokonale, že pre neskúsené ucho je na nerozoznanie od hlasu človeka. Viete však, kedy sa inžinierom podarilo vôbec prvýkrát „vyrobiť" ľudský hlas?

VIDEO: Prvý hovoriaci stroj: Kedy vznikol hlas, ktorý nepatrí človeku?
Ľudský hlas je po akustickej stránke oveľa komplikovanejší než napríklad štekot psa. Žiadne dva hlasy neznejú rovnako, a keď sa k tomu pridajú rôzne prízvuky či citové zafarbenia, rozmanitosť je prakticky nekonečná. Je preto úžasné, že sa človeku podarilo syntetizovať vlastný hlas.

Jeden z prvých pokusov o výrobu ľudského hlasu sa odohral pred 240 rokmi. Ruský profesor Christian Kratzenstein vtedy zostrojil zariadenie pozostávajúce z viacerých vibrujúcich píšťal, ktoré po akustickej stránke tvorili zvuk podobný ľudskému hlasu a dokázalo vytvoriť päť dlhých samohlások.

V roku 1791 vyrobil Wolfgang von Kempelen (pôvodom z Bratislavy) podstatne dokonalejší stroj. Pomohol si pritom anatómiou človeka. Dva vaky simulovali pľúca, tenký kovový plátok hlasivky, kožená rúrka zasa hrtan. Pridal aj dve nozdry, jazyk a pery. Manipuláciou s tvarom koženej rúrky a pozíciou jazyka a pier dokázal von Kempelen tvoriť spoluhlásky i samohlásky. O polstoročia neskôr jeho vynález zdokonalil Charles Wheatstone a na svete boli prvé slová.

Za prvé zariadenie schopné syntetizovať ľudský hlas sa však považuje až VODER. Vyvinul ho Homer Dudley a premiéru mal v roku 1939. Išlo o pomerne komplikovaný stroj so 14 klávesami, pákou ovládanou zápästím a pedálom. Vo videu pod článkom zistíte, že hlas znel ako veľmi roboticky, pripomínal takpovediac mimozemšťana pod vodou.

Pravdou je, že robotický hlas, ktorý sa dá počuť v niektorých starých sci-fi filmoch, je často dielom práve VODER-a. Jeho ovládanie však bolo extrémne zložité. Opísala ho napríklad Helen Harperová, ktorá so strojom manipulovala počas jeho premiéry v roku 1939: „Napríklad, keď som potrebovala vyrobiť slovo „concentration", musela som presne zahrať 13 zvukov, päťkrát potiahnuť pákou a tri až päťkrát stúpiť na pedál v závislosti od toho, aké citové zafarbenie som chcela slovu dať." Trvalo jej rok, kým sa naučila s VODER-om narábať. Z troch stoviek žien, ktoré sa na tento výcvik podujali, ho dokončilo len 30.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
18.4. 2019 22:00
Diskusia